A Bloomberg szerint létezik egy olyan ember, aki számítógépes segítség nélkül is kiismerte a rulett megfejtethetetlennek hitt rejtélyét – és állítása szerint ehhez csak egy kis gyakorlásra volt szükség.
Az illető neve (pontosabban álneve) Niko Tosa, egy horvát matematika- és fizikatudós, aki a világot járja, néha hamis iratokkal és álruhában, hogy megtréfálja azt a játékot, amelyről még Stephen Hawking is azt mondta egyszer, hogy szinte lehetetlen legyőzni.
Gyakorlatilag lehetetlen megjósolni, hogy milyen szám fog megjelenni. Különben a fizikusok egy vagyont keresnének a kaszinókban
– írta egyszer Hawking a játékról.
Ez is érdekelhet: Miért vásárolnak az emberek lottószelvényeket?
Tosa egyébként olyan jól játszik, hogy a londoni rendőrség még 2004-ben eljárást indított ellene és két kollégája ellen, mivel úgy hitték, hogy a fizikusok valamilyen számítógépes eszközzel csalnak. Nem így volt, de a nyomozás során kiderült, hogy tökéletes körülmények között a rulettet is ki lehet számítani, ha a játékhoz használt kereket alaposan szemügyre vesszük.
Ezek a feltételek tulajdonképpen valamilyen tökéletlenségek. Egy tökéletes keréken a golyó mindig véletlenszerűen esne le. De idővel a kerékben hibák keletkeznek, amelyek mintázattá alakulnak. Egy kerék esetében, amely akár csak kis mértékben is megdől, kialakulhat egy „drop zone". Amikor a dőlés arra kényszeríti a golyót, hogy felmásszon egy lejtőn, a golyó lelassul, és szinte minden pörgetésnél ugyanott esik le a külső peremről. Hasonló dolog történhet a többszöri használattól elhasználódott felszerelésen, vagy ha a krupié kézkrémje maradványokat hagyott maga után. A drop zone a rulett Achilles-sarka. A kiszámíthatóságnak ez a falatja elég ahhoz, hogy a szoftverek legyőzzék a véletlenszerű csúszást és pattogást, ami az ejtés után történik
– magyarázza a Bloomberg írója, Kit Chellel.
Más szóval: nincs szükség számítógépre. Csak némi gyakorlás, a megfelelő kerék és Tosa számítógépszerű agya kell a győzelemhez.
Forrás: Futurism