Azt már régóta lehet tudni, hogy a Nemzetközi Úrállomás (ISS) pályafutása lassan véget ér. A NASA töri is a fejét, hogy hogyan lehetne a modulokat biztonságosan a Földre juttatni. Most a hírek szerint egy olyan űrhajót terveznének a szakemberek, amely majd az űrből leszállítja és az óceánba irányítja az űrállomást.
A tervről először a Space.com számolt be, és a Fehér Ház nemrég közzétett éves költségvetésében derült ki, amelyben a NASA-nak szánt 27,2 milliárd dolláros keretösszegben szerepel egy 180 millió dolláros, nagyjából 67 milliárd forintos előirányzat egy „új űrhajóvontató kifejlesztésének megkezdésére". Erre 2030-ban kerülne sor, amikor az ISS működési élettartama hivatalosan is véget ér.
A horribilis összeget egy erre a feladatra specializált űrhajóra fordítanák, hogy a NASA-nak ne kelljen az orosz Progress teherűrhajóra hagyatkoznia, amely az ISS pályaelhagyását végzi el helyettük.
Olvasd el ezt is! Megdöntötték a leghosszabb űrséta rekordját
A tervek szerint egyébként az ISS az úgynevezett Nemo-ponton érne földet, A terület arról nevezetes, hogy ez az a helyszín, amely a legtávolabb helyezkedik el bármelyik szárazföldtől.
A Nemo-pont az utóbbi időszakban az űrhajók temetőjévé vált, rengeteg űrszemét található itt, és jó eséllyel minden idők legikonikusabb űrhajója is itt fog örök nyugalomra térni.