A nyári utazások egyformán tartogatnak magaslatokat és mélypontokat. A légi közlekedésben való eligazodás például hozhat feszültségeket, de ha valakik ezen tudnak segíteni tanácsaikkal, azok pont a légiutas-kísérők.
A CNN Travel beszélgetettRich Henderson és Andrew Henderson légiutas-kísérőkkel, akik nagyjából 10, illetve 20 éve dolgoznak a legnagyobb amerikai légitársaságoknál. Olvass tovább az ő legjobb tippjeikért!
Ez is érdekelhet: A légiutas-kísérő szerint ezeket a tanácsokat kövesd a repülőn
1. Ha teheted, utazz korán reggel
Bár a késéseket nehéz elkerülni a forgalmas nyári hónapokban, de a reggeli órákban történő utazás a legjobb módja annak, hogy megúszd a járattörléseket. Kevesebb késéssel és kevesebb időjárási viszontagsággal kell szembenézned, ha a nap első járatára fel tudsz szállni. Természetesen ennek a tervnek a hátránya, hogy hajnalban kell kelned hozzá, de a légiutas-kísérők szerint még így is megéri. Ez a tanács az év bármelyik időszakára érvényes, de különösen igaz a nyári hónapokban, amikor nagyobb a késések valószínűsége.
2. Foglalj csúcsidőn kívüli utazási napokat!
Fotó: Shutterstock
Az utasok többsége csúcsidőben szeretne utazni − például péntek este vagy hétfő reggel. Ennek következtében ezek nagyon forgalmas utazási napok lesznek. Ha tudsz kedden menni, akkor kevésbé valószínű, hogy annyi emberrel vagy problémával találkozol, mintha a péntek délután 5 órát választanád.
Ha tovább olvasnál: Légiutas-kísérők szerint ezt a ruhadarabot ne viseljük repülőn
3. Hagyj pufferidőt!
Persze, ez nem mindig lehetséges, ha korlátozott szabadnapokkal és zsúfolt időbeosztással dolgozol. De ha teheted, hagyj egy nap puffert a járat érkezése és a nagy esemény között − legyen az egy esküvő vagy egy hajóút indulása −, hogy a késő járatok ne tegyék tönkre a terveid. Ha meg tudod oldani, menj egy nappal korábban.
4. Kerüld a szoros csatlakozásokat!
Fotó: Shutterstock
Az emberek sokszor repülőgépről repülőgépre rohangálnak a terminálokon keresztül, minimális csatlakozási idővel. Lehet, hogy a legolcsóbb utazási lehetőség egyenlő a minimális átszállási idővel, de mindig érdemes többet adni rá − vagy más légitársasági lehetőségeket megvizsgálni −, hogy nagyobb mozgásteret adjunk magunknak.
5. Olvasd el a foglalás apróbetűs részét!
Minden légitársaságnak más és más szabályzata van, ezért érdemes megismerkedni azzal, hogy a kiválasztott légitársaság mit tud és mit nem tud nyújtani abban az esetben, ha a dolgok nem a terv szerint alakulnak. Ez különösen akkor fontos, ha harmadik félen keresztül foglaltál. Előfordulhat, hogy több különböző légitársasággal utazol, és észre sem veszed.
6. Töltsd le az összes alkalmazást: a légitársaságét és a repülőtérét is!
Fotó: Shutterstock
Ha általában nem a most használt légitársasággal szoktál repülni, lehet, hogy nem látod értelmét annak, hogy egy újabb alkalmazással zsúfold tele a mobiltelefonod memóriáját, de az utazásod idejére ez az alkalmazás lesz a legjobb barátod. Megmondja, hogy mikor szállsz fel, tudni fogod, hogy a járat még ott van-e, ha késik, látni fogod a kapuváltozásokat, a beszállókártyáiddal kapcsolatos információkat. Néha az alkalmazások előbb frissülnek, mint a reptéri vagy a repülőgépi bejelentések.
7. Érkezz korán a kapuhoz!
Ha a járatod 11 órakor indul, az nem jelenti azt, hogy 11 órakor kell megjelenned a kapunál. Talán nyilvánvalónak hangzik, de a beszállás általában 30 perccel korábban kezdődik. És a legtöbbször az ajtó az indulás előtt 10-15 perccel bezárul.
8. Csomagolj harapnivalót!
Ha arra hagyatkozol, hogy reggelit, ebédet vagy vacsorát eszel a repülőn, az csalódáshoz vezethet. Bár általában minden simán megy, fennáll az esélye, hogy a járat késve száll fel, vagy a kulináris kínálat minimális. Vigyél magaddal müzliszeletet és különböző csomagolható ételeket. A kézipoggyászba pedig csomagolj egy újrahasználható vizes palackot is. A legtöbb repülőtéren ma már vannak vízszökőkutak, így a biztonsági ellenőrzés után újratöltheted.