Egy ősi papirusztekercs elszenesedett – és nemrég kielemzett – maradványai alapján tudósok úgy vélik, hogy megtalálták az ókori görög filózófus sírját.
Pompejit és a közelében fekvő Herculaneumot Kr. u. 79-ben pusztította el a Vezúvból kitörő lávazuhatag. A várost – valamint az ott található hatalmas papiruszgyűjteményt – évezredekig megőrizte a hamu.
Egy, a napokban megvizsgált – nagyrészt megfeketedett – tekercsen egy ókori filozófiai iskola feljegyzett történetére bukkantak rá, amely a máig sokat hivatkozott Platón életére vonatkozóan is számos érdekes információt rejt.
Ez is érdekelhet: Visszavitte a Pompeiből lopott tárgyakat, mert szerinte átok ül rajtuk
Fotó: Shutterstock
Az új olvasatok gyakran új és konkrét tényekre támaszkodnak Platón Akadémiájáról, a hellenisztikus irodalomról, a gadarai Philodémoszról és általában az ókori történelemről
– fejtette ki Kilian Fleischer régész.
Az IflScience cikke megemlíti, hogy korábbi infórmációk alapján Platónt a gadarai Philodémosz Akadémiájának területén temették el, amit még Sulla római diktátor pusztított el Kr. e. 86-ban.
Az ókori tekercs elemzése után azonban a kutatók most a híres filozófus végső nyughelyét az alexandriai Museion közelében lévő magánkertben jelölték ki – amely egykoron egy múzsáknak szentelt vallási hely lehetett.
Ezt is olvasd el! Pékség nyomait találták meg régészek Pompeji romjai között
Az elszenesedett dokumentumban szereplő egyéb részletek arra utalnak, hogy Platónt az Athénhoz közeli Aegina szigetén adták el rabszolgának valószínűleg Kr. e. 404 és 399 között, ahonnan később kiváltották pénzért cserébe.
Ezek a beszámolók tehát megkérdőjelezik azt a felfogást, amely szerint Platón szolgasága Kr. e. 387-ben kezdődött volna Szicílián.
A régészek számos technikát – többek között infravörös és ultraibolyás optikai képalkotást, valamint molekuláris és elemi képalkotást is – segítségül hívtak.