Marco Iacobucci Epp/Shutterstock
június 27., 2026  ●  Kultúra

Nem várt fordulat: 190 éves hagyományt rúg fel Károly király

Csaknem tíz éve zajlik a Buckingham-palota felújítása, amelyre eddig közel 370 millió fontot költöttek. Ennek ellenére úgy néz ki, hogy III. Károly király a munkálatok befejezése után sem költözik be az épületbe.

III. Károly király a 2027 tavaszára befejeződő, mintegy 370 millió fontos, azaz közel 152 milliárd forintos felújítás után sem költözik be a Buckingham-palotába. A király és Kamilla királyné továbbra is a Clarence House-ban él majd, amely 2003 óta szolgál londoni rezidenciájukként.

Az éves királyi pénzügyi jelentés bemutatásakor azt is megerősítették, hogy a Buckingham-palota a jövőben is a monarchia központja marad. Itt rendezik az állami banketteket, a kitüntetési ceremóniákat, a kerti fogadásokat és más hivatalos eseményeket, az uralkodó állandó lakóhelyeként azonban várhatóan már nem használják.

A Buckingham-palota épülete
Fotó: kikujungboy CC/Shutterstock

Hasonló lépést tehet Vilmos herceg és Katalin hercegné is, akik egyes királyi szakértők szerint a trónralépés után is a windsori Forest Lodge-ban képzelik el az életüket. Ennek oka, hogy gyermekeiknek – György hercegnek, Sarolta hercegnőnek és Lajos hercegnek – hosszú távon is tágas, csendes és zöld környezetben lévő otthont képzelnek el.

Károly király döntése megosztja a szakértőket. Phil Dampier királyi tudósító szerint komoly kérdéseket vethet fel, hogy ekkora közpénzből finanszírozott felújítás után az épület végül elsősorban irodaként, hivatalos események helyszíneként és turisztikai látványosságként működik majd.

A Buckingham-palota jelentőségét éppen az adta, hogy az emberek a mindenkori uralkodó otthonaként tekintettek rá. Ha ez megszűnik, az épület inkább múzeummá válhat, ami hosszabb távon a turisták érdeklődésére is hatással lehet.

A palota illetékesei ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a döntés része a monarchia fokozatos modernizációjának. Mivel az uralkodópár nem lakja majd állandó jelleggel, a Buckingham-palota az eddiginél hosszabb időszakokban nyílhat meg a látogatók előtt. Az Express szerint jelenleg évente mindössze tizenegy héten keresztül fogad turistákat.

A 775 szobás épület 1837, Viktória királynő trónra lépése óta számít a brit uralkodók hivatalos rezidenciájának. II. Erzsébet királynő 2020 márciusában, a koronavírus-járvány kezdetén elhagyta az épületet, és egészségi állapota miatt már nem költözött vissza. A hivatalos nyilvántartások szerint utoljára 2020. március 18-án aludt brit uralkodó a Buckingham-palotában.

Kamilla királyné és Károly király
Fotó: Alessia Pierdomenico/Shutterstock

A pénzügyi jelentés egy másik újdonságra is fényt derített. Első alkalommal hozták nyilvánosságra Károly király és Vilmos walesi herceg személyes adóbefizetésének adatait. A király a 2024–2025-ös pénzügyi évben 12,9 millió font jövedelem- és tőkenyereségadót fizetett magánjövedelmei után, míg Vilmos herceg 7,76 millió fonttal járult hozzá a brit költségvetéshez. A Buckingham-palota és a Kensington-palota a jövőben évente közzéteszi ezeket az adatokat, amelyeket független könyvelők ellenőriznek.

A király környezetéből származó információk szerint a nyilvánosságra hozott adatok és a Buckingham-palota jövőbeni szerepének átalakítása egyaránt a nagyobb átláthatóságot és a modernizációt szolgálja.

Nyitókép: Károly király / Marco Iacobucci Epp/Shutterstock

A legfontosabb hírekért iratkozz fel hírlevelünkre!