Ridley Scott
Fotó: Shutterstock

4 hollywoodi rendező, aki szembeszállt az elégedetlen közönség véleményével

Gyakori jelenség a filmiparban, hogy a rendező víziója nem egyezik a közönség elvárásával – minél ismertebb alkotóról vagy franchise-ról van szó, annál szembetűnőbb ez a probléma. Most mutatunk 4 olyan esetet, amikor komolyabb nézeteltérés alakult ki a rendező és a nézősereg között.


​Zack Snyder

A leginkább az Igazság Ligájának rendezői változatáról ismert Snyder munkássága eléggé vegyes minőségű, legmegosztóbb alkotása azonban minden bizonnyal az Acélember és a Batman Superman ellen – Az igazság hajnala. A DC elkötelezett rajongóinak egyáltalán nem tetszett, ahogyan ezek a filmek ábrázolták a két legismertebb hőst – Snyder víziójában Batman és Superman is rideg, távolságtartó és néha hidegvérrel gyilkoló karakterré vált.

A nézősereg szerint ezek a tulajdonságok kevésbé szimpatikussá tették a hősöket, a rendező azonban többször is megvédte kreatív döntését.

A Listverse szerint egyenesen azzal érvelt, hogy a rajongók naivak és „agymosottak”, és ha azt várják, hogy a két hős csodálatra méltóan legyen ábrázolva, akkor álomvilágban élnek – az ő erőszakos változata ugyanis szerinte sokkal realisztikusabb.

​James Cameron

James Cameron Avatar-sorozata maradandó nyomot hagyott a sci-fi világában és a mozipénztáraknál is. A nézők egy része azonban szkeptikusan és kevésbé lelkesen állt a projekthez: sokak szerint túl demagóg, cserébe kissé unalmas és hosszú lett az első film, a második, háromórás részről mindez pedig még inkább elmondható.

Cameron azonban visszautasította a kritikákat: szerinte az, aki szerint felejthető volt az első film, elég, ha újranézi, és rögtön más véleményen lesz majd.

A rendező azt is kiemelte, hogy a streaming és a binge-watching korában álszent dolog a túl hosszú játékidő miatt panaszkodni.

​Ridley Scott

Kevés élő rendező van a szakmában olyan hosszú ideje, mint Ridley Scott. Kései filmjei gyakran már nem azok az elsöprő kasszasikerek, mint amiket karrierje első évtizedeiben produkált – ékes példa erre a 2021-es Az utolsó párbaj, ami csúnyán megbukott a mozikban.

A rendező szerint a rossz anyagi és kritikai teljesítmény a fiatal nézőknek köszönhető, akik mobiltelefonokon és a közösségi médián nevelkedtek. Szerinte ez a korosztály

soha semmit nem akar megtanulni, hacsak nem egy mobiltelefonon mondják azt el.

Scott szerint tehát nem a filmjével van a gond, hanem a fiatalabb generációk magas ingerküszöbével.

​Rian Johnson

A Star Wars Disney-korszakát a mai napig rengeteg kritika éri: sok rajongó szerint az új filmek nem igazán tisztelik George Lucas örökségét. Ez a 2017-es Az utolsó Jedik bemutatója után merült fel komolyabb problémaként, a filmet bírálók szerint ugyanis összefüggéstelen és következetlen a történet, és gyenge a kivitelezés.

A rajongók emellett azt is kifogásolták, hogy az eredeti főhős Luke Skywalkert az új filmben Rian Johnson és csapata egy mogorva öregemberré degradálta. Johnson író-rendező természetesen többször is megvédte munkáját:

szerinte Lucas előzménytrilógiája sem hozta a várt szintet, így a franchise messze nem tökéletes.

A legrosszabbul megírt karaktert, Rose Ticót nem kedvelő nézőket pedig kifejezetten vehemensen küldte el.

A figyelmetekbe ajánljuk