Olaszos figyelemelterelés
Talán a világbajnokságok egyik legszórakoztatóbb jelenete zajlott le az 1938-as francia vb-n. Az olasz labdarúgás első igazi klasszisa, Giuseppe Meazza Brazília ellen lőhetett tizenegyest, de a büntetőre való készülődés közben leesett a nadrágja. Az abszurd jelenet nem zökkentette ki, és az eseten jól szórakozó brazil kapusnak végül könyörtelenül belőtte a labdát. Ráadásul ez a gól juttatta Olaszországot a döntőbe, amit éppen Magyarország ellen játszottak – később 4-2-re megverték a magyar csapatot és világbajnokok lettek.
Születésnapi piros
Az egyetlen játékos, akit valaha kiállítottak a születésnapján az olasz Gianfranco Zola volt.
A csatárt Nigéria ellen küldték el egy születésnapi zuhanyra, hogy aztán további két mérkőzésre eltiltsák az Augustine Eguavoen ellen elkövetett szabálytalansága miatt. Olaszország ettől függetlenül 2-1-re megnyerte a meccset, és végül bejutott a világbajnokság döntőjébe – az eltiltást követően Zola viszont nem kapta vissza a helyét a csapatban.
A csodaszer
Jasin egyik nagy védése a Nyugat-Németország elleni elődöntőben 1966-ban – a meccsen végül 2-1-re kikaptak a szovjetek
Getty Images
A szovjet Lev Jasin máig az egyetlen kapus, aki elnyerte az aranylabdát. A fekete kapusruhája miatt a „Fekete Pók" becenéven ismert játékos ráadásul az IFFHS szavazásán elnyerte a 20. század legjobb kapusa címet is. Jasin természetesen a világbajnokságokon is parádézott (1958, 1962 és 1966).
És hogy mi volt a titka?
Szeretek rágyújtani a meccsek előtt, hogy megnyugtassam az idegeimet, majd megiszom egy erős italt, hogy feszesítsem az izmaimat
– válaszolta, amikor a meccs előtti rutinjáról kérdezték.
Brazil fanatizmus
A legnagyobb nézőszám egy világbajnoki mérkőzésen 199 854 fő volt, ami olyan, mintha Debrecen összes lakosa kiment volna a meccsre vagy éppen Izland lakosságának a fele. Az óriási nézőszám a döntőben, a Brazília-Uruguay meccsen volt Rio de Janeiróban, a legendás Maracanában 1950 júliusában – a brazilok végül 2-1-re így is kikaptak.
Ezzel szemben a Románia-Peru nem volt túl közönségcsalogató 1930. július 14-én: az uruguayi Montevideóban található Estadio Pocitosban mindössze 300 néző volt kíváncsi a meccsre.
Cipőben? Azt már nem!
Az indiai olimpiai labdarúgó-válogatott két tagja mezítláb focizik egy 1948. július 16-i mérkőzésen a fővárosi rendőrséggel. Ekkoriban a kapuson kívül mindenki mezítláb játszott.
Getty Images
Ugyan India kvalifikálta magát az 1950-es világbajnokságra, végül nem vett részt a tornán. Hogy miért mondtak le a világ legnagyobb sporteseményéről? Az ország nem tudott megegyezni a Nemzetközi Labdarúgó-szövetséggel (FIFA), mert a szervezet előírta, hogy minden játékosnak cipőt kell viselnie a tornán – az indiai csapat viszont akkoriban még mezítláb játszott.