A lengyel zeneszerző fiatalon, 39 éves korában halt meg, tehát nem hagyott maga után kifejezetten terjedelmes életművet. Éppen ezért olyan nagy szó, hogy most úgy tűnik, megtalálták egy eddig teljesen ismeretlen darabját.
A New York-i Morgan Library & Museum pincéjéből került elő a világhírű lengyel zeneszerző, Frédéric Chopin egy eddig teljesen ismeretlen keringője. A majdnem 200 éves kottára az intézmény egyik kurátora talált rá, miközben az iratokat rendszerezte.
Ez is érdekelhet! Negyed évezred után került elő Mozart eddig ismeretlen zeneműve
Robinson McClellan, aki egyébként maga is zeneszerző, több szakértővel is egyeztetett, mielőtt ki merte volna jelenteni, hogy egyértelműen egy elveszett Chopin-keringőről van szó.
Mint utólag kiderült, a kotta még 2019-ben, egy hagyaték részeként került a könyvtár birtokába, és a leírás tanúsága alapján az eredeti tulajdonosának fogalma se volt arról, milyen fontos kotta van a gyűjteményében. Az egyetlen nehézséget az okozta, hogy Chopin nevét minden jel szerint utólag írta rá valaki más – ezt leszámítva viszont minden szöveg és kottafej megegyező a zeneszerző kézírásával.
Emellett olyan apró részletek is a kézirat eredetisége mellett szólnak, mint a felhasznált papír és tinta, vagy épp az egyedi stílusban megrajzolt kulcsok.
Ha tovább olvasnál: Erről árulkodik az agyunk, ha gyakran leszünk libabőrösek zenehallgatás közben
John Rink, a Cambridge-i Egyetem professzora, aki a darab eredetiségének megállapításában nem vett részt, a New York Timesnak azt nyilatkozta: szerinte annyira szokatlan stílusú a darab, hogy felmerül a kérdés, tényleg Chopin írta-e – ennek ellenére a bizonyítékokkal ő sem tud vitatkozni.