Amikor megkarmol a macskánk, fontos odafigyelni a seb tisztítására és az esetleges szövődményekre.
A háziállatunkkal való ártalmatlannak tűnő játék során elkerülhetetlenek az alkalmi karmolások. Az egy évesnél fiatalabb cicák még inkább hajlamosak a karmolásra.
Életkortól függetlenül elmondható, hogy a macska okozta karmolás nem csak fájdalmat és ideiglenes vörös vagy elszíneződött nyomokat jelenthet. Ezek a sebek néha szúrhatnak, vérezhetnek, sőt, meg is fertőződhetnek.
A vadon élő és háziasított macskák egyaránt átvihetnek szervezetünkbe bizonyos vírusokat és baktériumokat, amikor megkarcolják az emberi bőrt. Lehetséges egészségügyi komplikációk a macskakarcos láz és a veszettség például.
Hogyan kezeljük a karmolás okozta sebet?
Először mindig mossuk meg a karmolásnyomokat szappannal és meleg vízzel. Kövessük ezt a szabályt minden karcolás esetén, még akkor is, ha a saját macskánkról van szó. Töröljük ezután óvatosan szárazra a bőrt.
Ha a karmolás vérzik, gyakoroljunk rá gyengéd nyomást egy tiszta gézpárnával. Nem árt, ha kis mennyiségű vény nélkül kapható antibiotikus kenőcsöt alkalmazunk, mielőtt bekötnénk a sebet.
Figyeljünk oda az olyan tünetekre, mint a: nagy duzzanat, genny, vörös vagy elszíneződött csíkok, influenzaszerű tünetek, beleértve a lázat, fejfájást és hidegrázást. Keressünk fel egy orvost, ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztaljuk.
A macskakarcos láz tünetei
A macskakarcos láz a Bartonella henselae által okozott bakteriális fertőzésre utal. A macskák a bolháktól kaphatják meg ezt a baktériumot. Tünetei a következők:
- láz
- fájdalmak és egyéb influenzaszerű tünetek
- kiütések
- duzzadt nyirokcsomók
- túlzott fáradtság és gyengeség
A macskakarcos láz antibiotikumokkal, valamint otthoni sebkezeléssel kezelhető az esetleges szövődmények megelőzése érdekében.
A macskakarmolás elkerülése érdekében kerüljük a vad játékot a macskákkal, főleg az idegen macskákkal. Mindig oltassuk be háziállatunkat és tisztítsuk ki általa okozott sebeinket.
(Forrás: Health Line)