epres, áfonyás zabkása dióval
Fotó: Shutterstock

​5 dolog, ami a testeddel történik, ha minden nap zabkását eszel

A zabpehely nem csak egészséges, de számtalan módon lehet fogyasztani is.


Akár melegen, vagy áztathatod egy éjszakán át, süthetsz belőle zabszeleteket vagy muffinokat, de akár gofritésztába is keverheted. De ha ennyire sokoldalú, miért ajánlják az egészségügyi szakértők a zabpelyhet elsősorban reggeli étkezéshez? Hogyan hat egy egyszerű tál zab hosszú távon az egészségedre? Összeszedtük mit mond a tudomány a zabpehely rendszeres fogyasztásáról.

Ez is érdekelhet: 3 zabkása az egészséges reggelekhez

​1. Hosszabb ideig érezheted magad jóllakottnak

A zab remek rostforrás, amit a szervezet nem tud megemészteni. Mivel a rostok lassítják az emésztést, hosszabb ideig nem fogod magad éhesnek érezni. A rostban gazdag ételek fogyasztása segít elkerülni a vércukorszint kiugrásait és csökkenését. Az USDA FoodData Central szerint 1 csésze főtt zabpehely 4 gramm rostot tartalmaz, ami az ajánlott napi érték 16%-a.

​2. Könnyebb dolgod lesz a fürdőszobában

A zab az oldható rostok egy speciális típusát, a béta-glükánt tartalmazza. A béta-glükán gélszerű állagot képez a bélben, és segít mozgásban tartani a dolgokat az emésztőrendszerben, így később könnyebbé válik a székletürítés. Ráadásul, ha a zabpelyhet oldhatatlan rostforrásokkal párosítod − például hámozatlan szeletelt almával, dióval vagy szederrel −, az szintén segíthet mozgásban tartani a dolgokat az emésztőrendszeredben.

Ha tovább olvasnál: Meglepő, de nem tejjel a legfinomabb a zabkása

​3. Csökken a szívbetegség kockázata

zabk\u00e1s\u00e1t eszik egy n\u0151 az \u00e1gyban

Fotó: Shutterstock

Ha a reggelt egy tál zabbal kezded, az több szempontból is jótékony hatással lehet a szíved egészségére. Rosttartalma miatt a zabpehely segíthet csökkenteni a „rossz" LDL-koleszterinszintet, stabilizálhatja a vércukorszintet és még a magas vérnyomást is csökkentheti − mindezek jelentős szerepet játszanak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatának minimalizálásában.

4. A bélbaktériumok gyarapodni fognak

A zabpehely szintén prebiotikus élelmiszer, amely táplálja a bélrendszeredben lévő jó baktériumokat. Az egészséges bélbaktériumok − más néven a bélmikrobiomod − fenntartása jótékonyan hat a szervezeted immunrendszerére, javítja a hangulatodat és az emésztésedet, valamint segít elhárítani a betegségeket. A Journal of Nutrition című szakfolyóiratban 2021-ben megjelent szisztematikus áttekintés összefüggést talált a zabfogyasztás és a bélrendszerben található jótékony baktériumcsoportok növekedése között, ami igazán bélbarát és szívbarát reggelivé teszi.

5. Könnyebb lesz a súlyodat kezelni

E pozitív előnyök mellett a kutatások szerint ez a népszerű reggeli még a fogyást és a súlykontrollra irányuló erőfeszítéseket is támogathatja. A Foods című szaklapban megjelent 2021-es áttekintés szerint a zab béta-glükán pozitív hatással van a hiperglikémiára, a vérzsírszint csökkentésére és a testsúly csökkentésére. Mivel a zabpehely rosttartalma laktató és telítő hatású, segíthet abban, hogy kevesebb kalóriát fogyassz a nap folyamán, és kézben tartsd a testsúlyodat.

Forrás: Eating Well

el\u0151fizet\u00e9s

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!


A figyelmetekbe ajánljuk