Levesek
Fotó: Shutterstock

Íme, a világ öt legjobb levese

Levesek a világ körül – ezt az ötöt egyszer mindenkinek meg kell kóstolnia

Egy jó leves tökéletes előétel lehet, miközben a téli hidegben felmelegít és tele van egészségesebbnél egészségesebb összetevőkkel. A TasteAtlas most 42 ezer szavazat alapjánösszegyűjtötte a világ 100 legjobb levesét, és bár az első 5-be tipikusan magyar fogás nem került be, de így sincs okunk panaszra: a lista 16. helyén ugyanis rögtön ott szerepel a tradicionális magyar húsleves. Most megmutatjuk, hogy a szavazatok alapján melyik az az 5 leves, amit mindenkinek érdemes kipróbálnia.


​Vori-vori – Paraguay

Vori-vori

A leves fűszeres húsból és kukoricalisztből készül

Fotó: Shutterstock

A dél-amerikai kontinens egyik legkiadósabb, leggazdagabb levese került a lista első helyére, amit nemcsak Paraguayban, de a környező országokban is előszeretettel fogyasztanak. A vori-vori alapja a fűszeres hús – elsősorban csirke vagy marha – és a kukoricaliszt, valamint a különböző zöldségek.

Az ízesítését tekintve az ételbe főleg fokhagyma, gyömbér, csilipaprika és különböző helyi fűszernövények kerülnek. A vori-vori levest gyakran tésztából vagy rizsből készült gombócokkal gazdagítják.

Ez is érdekelhet! Megfáztál? Ez a kínai wonton leves szinte gyógyír lesz – recept!

Ramen – Japán

Ramen

Japán legnépszerűbb nemzeti étele, a ramen

Fotó: Shutterstock

A japán konyha egyik legfinomabb és legnépszerűbb étele a második helyet szerezte meg a listán. A ramen egy tésztaleves, amely először 1910-ben jelent meg Japánban, amikor a kínai szakácsok a tésztát sós húslevessel kombinálták. A laktató étel többféle verzióban elkészíthető, minden attól függ, hogy a tésztán kívül milyen összetevőket használnak hozzá. A legtöbb helyen sertéshússal, tojással, szárított algával, bambuszrüggyel, vagy gombával tálalják.

Különösen nagy népszerűsége onnan ered, hogy 1958-ban piacra dobták az első, csirkeízű instant ramen leveseket, amik pillanatok alatt meghódították a világot.

Rawon – Indonézia

Rawon

A leves különleges színét a nyersen mérgező fekete dió adja

Fotó: Shutterstock

A kelet-jávai specialitás egy nyolcadik században készült receptre vezethető vissza, így nem túlzás azt állítani, hogy egy igazi kuriózumról van szó.

A leves alapja a marhahús és a rendkívül különleges fekete dió, ami az étel sötét színét is adja.

A kifejezetten lassan párolt hús mellé jellemzően lime-ot, citromfüvet, gyömbért és csilit tesznek. A portál emlékeztet, hogy az indonéz fekete dió nyersen mérgező, ezért a helyi szakácsok használat előtt mindig erjesztik, majd így adják az ételhez, amitől kissé savanykás lesz a leves íze.

Soto Betawi – Indonézia

Soto Betawi

A kókusztejes leves alapja a marhahús és a belsőségek

Fotó: Shutterstock

Az indonéz főváros, Jakarta területén élő betawi népcsoport egyik legfontosabb és legismertebb étele került a lista negyedik helyére. A leves alapja a marhahús és a kókusztej, de gyakran belsőségeket is tesznek bele. Az ízesítését tekintve a citromfű, a kurkuma és a gyömbér közeli rokona, a galanga a meghatározóak.

A portál emlékeztet, hogy

Indonéziában szinte lehetetlen kihagyni ezt a levest, hiszen a legtöbb utcai árus és étterem kiemelt helyen kínálja a vendégeinek.

Ezt is olvasd el! A francia krémleves, amit bármilyen maradék zöldségből elkészíthetsz

Sopa Tarasca – Mexikó

Sopa Tarasca

A mexikói levest általában tejföllel tálalják

Fotó: Shutterstock

A Dél-amerikai ország Michoacán államának Tarasca nevű régiójából származik ez a pürésített bableves. A babon kívül az étel fő összetevői a paradicsom, a paprika és újabban az avokádó. A lassú tűzön készült finomságot nemcsak a bab teszi laktatóvá, a helyiek ugyanis jellemzően tortillachipsszel tálalják, így akár egy főételként is tökéletesen megállja a helyét.

A figyelmetekbe ajánljuk