kenyeret tör egy férfi
Fotó: Shutterstock

Ez történik a testeddel, ha minden nap eszel kenyeret

Bár a kenyér sokak számára alapvető élelmiszeripari cikk, az alacsony szénhidráttartalmú diéták és a fogyókúrák elterjedésének köszönhetően azonban ellentmondásos témává vált. Vajon mindennapos fogyasztása valóban negatívan befolyásolja-e az egészségünket?


Bár a kenyér sokak számára alapvető élelmiszeripari cikk, az alacsony szénhidráttartalmú diéták és a fogyókúrák elterjedésének köszönhetően azonban ellentmondásos vitatémává vált. Vajon mindennapos fogyasztása valóban negatívan befolyásolja-e az egészségünket?

Szerencsére a kenyér maradhat a háztartások egyik legfontosabb alapanyaga, és még abban is segíthet, hogy elérjük a diétás céljainkat: kiváló forrása lehet a folsavnak, rostnak, vasnak, B-vitaminoknak. A kenyérfogyasztásnak azonban lehetnek olyan negatív hatásai, amelyekkel érdemes tisztában lenni, ezeket is összeszedtük most.

​Növeli a rostbevitelt

Legyen szó fehér, búza vagy akár kovászos kenyérről, minden kenyér tartalmaz rostot – ami egy alapvető tápanyag, melyre a szervezetnek szüksége van a jobb emésztéshez, a bélrendszer egészségéhez és a testsúlyszabályozáshoz is. Egyes kenyérfajták, például a 100% teljes kiőrlésű kenyér több rostot tartalmaz, mint mások.

Egyetlen szelet teljes kiőrlésű kenyér 2 gramm élelmi rostot tartalmaz az USDA szerint. Ez az ajánlott napi érték körülbelül 7%-a, a teljes kiőrlésű kenyér egy szelete pedig átlagosan 4-5 grammot tartalmaz. Tehát egy egész szendviccsel (két szelet kenyérrel) jelentősen növelheted a rostbeviteled. Persze, más élelmiszerekből, például zöldségekből és gyümölcsökből is lehet elegendő rosthoz jutni.

A magas rosttartalom egyeseknél kellemetlenséget okozhat

Bár alapvető fontosságú, hogy elegendő mennyiségű rosthoz jussunk, nem mindenki tudja kezelni a dietetikusok által ajánlott napi 25-38 grammot. Egyes orvosok emésztési problémák esetén a rostban gazdag élelmiszerek nagyon alacsony bevitelét javasolja annak érdekében, hogy a betegek számára azonosítani lehessen az ételek kiváltó okait. A sok magas rosttartalmú étel fogyasztása kellemetlen puffadást, gázokat és görcsöket okozhat.

Minden kenyér tartalmaz olyan tápanyagokat, amelyek javíthatják az étrendünket. Amellett, hogy a kenyér nagy mennyiségű vasat, rostot és B-vitaminokat tartalmaz, meglepően sok fehérjét, kalciumot, tiamint, mangánt és cinket is. A fehér kenyér jelentős folsavforrásnak is számít, ami elengedhetetlen a terhesség alatt.

​A vércukorszint megugorhat

k\u00fcl\u00f6nb\u00f6z\u0151 kenyerek

Fotó: Shutterstock

Bár a mindennapi kenyérfogyasztás segíthet elérni a napi tápanyagcélokat, mégis szénhidráttartalmú élelmiszerről van szó, amely vércukorszint-emelkedést okozhat. Amikor egy szénhidrátos ételt fogyasztunk, az emésztőrendszer cukorrá bontja azt az ételt, amely aztán bekerül a véráramba. Ahogy a vércukorszint emelkedik, a szervezet inzulint szabadít fel, hogy a sejtek felszívhassák a vércukrot energia vagy raktározás céljából.

Ahhoz, hogy csökkentsük a magasabb glikémiás indexű fehér kenyér okozta kiugrások valószínűségét, fogyaszthatjuk őket egészséges zsiradékkal vagy sovány fehérjével, hogy lassítsuk az emésztést és stabilizáljuk a vércukorszintet.

​Lehet, hogy lomhának érzed magad tőle

Míg a kenyér gyors energiát biztosíthat a szervezetednek a szénhidrátokból, egészséges zsír, fehérjeforrás vagy magas rosttartalmú, hosszabb ideig tartó jóllakottságot és tartós energiát biztosító fehérje nélkül, hamarosan lomhának fogod érezni magad.

A kulcs ismét az, hogy magas rosttartalmú kenyeret fogyasszunk, és olyan ételekkel párosítsuk, amelyek lassítják az emésztést, és hosszan tartó energiát adnak; akár a mogyoróvaj kenése a pirítósra is jótékonyan hat a vércukorszintre, miközben megfizethető fehérje- és egészséges zsírforrással látja el az embert.

Bár kultúránkban népszerűek a szénhidrátszegény diéták, ez nem jelenti azt, hogy a kenyér rosszat tesz. A mindennapi kenyérfogyasztás könnyedén ellátja a szervezetét alapvető tápanyagokkal, miközben még mindig jó ízű, és könnyű hordozója lehet más egészséges ételeknek, például egészséges zsíroknak (mogyoróvaj vagy zúzott avokádó) és fehérjéknek (sovány pulyka, tojás stb.). Ha tehetjük, azért válasszuk a teljes kiőrlésűt!

Forrás: Eating Well


A figyelmetekbe ajánljuk