csipkebogyó
Shutterstock

5 őszi gyógynövény, amit most érdemes beszerezni

Érdemes betárazni gyógynövényekből az őszi és téli hónapokra, hogy megerősítsük a szervezettünket a hűvösebb időszakra. Míg nyáron a gyógynövények virágai vannak a középpontba, addig ősszel a bogyóik, a magjaik, illetve a gyökerük az értékes.

Ősszel is találni gyógynövényeket a természetben

A Sokszínű Vidék gyűjtött össze 5 Magyarországon honos gyógyhatású növényt, amelyeket érdemes ősszel begyűjteni. hiszen ekkor van szezonja.

Gyermekláncfű

Másik ismert neve a pitypang. Gyökere tavasszal és ősszel is betakarítható. Mivel a növény ősszel kezdi elraktározni a cukrait és más tápanyagait a téli szezonra, ezért a gyökérzetének magas az inulintartalma. Begyűjteni ősz végén érdemes, amikor a föld feletti részei elhaltak. A gyermekláncfű kiváló a bélrendszer támogatására, és javítja az étvágyat is. Szabályozza a máj működését, fokozza az epe termelődését. Emellett fogyókúrákhoz is hasznos, valamint vízhajtó és méregtelenítő hatásáról is ismert. Mindemellett ízületi problémákra is bevethető – írja a lap.

Fekete nadálytő

A növény még október végén is virágzik, ezután – általában az első fagyok idején – a fekete nadálytő elszárad – ilyenkor érdemes begyűjteni a gyökerét.

A gyökérzete pirrolizidinvázas alkaloidokat tartalmaz, ezért fogyasztani tilos! Csakis külső használatra javasolt, kiváló tinktúra vagy pakolás készíthető belőle. Remek az ízületekre, sportérülésekre, zúzódásra, ficamra, véraláfutásra, valamint visszér- és ínhüvely gyulladásra is.

Csipkebogyó

A csipkebogyó természetes C-vitaminforrás, emellett tartalmaz A- és B-vitamint, valamint antioxidáns polifenolokat, karotinoidokat, alma-, nikotin- és citromsavat, szénhidrátokat, cinket, rezet, vasat, magnéziumot, rostokat, illetve folsavat.

Szárítva használható teához, leveshez, érdemes a fagyok előtt begyűjteni az élénkpiros, de még nem kenődő, egészséges bogyókat. Teáját javasolt hidegvizes ásztatással készíteni, hogy a C-vitamin-tartalmát megőrizzük.

Kiváló gyulladáscsökkentő, valamint segít megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedéseket. Remekül használható ízületi gyulladás kezelésére, továbbá kiváló megfázás és influenza gyógyítására. Mindemellett segít székrekedés és enyhe epehólyag-problémák esetén is.

Bodzabogyó

A bodzavirág mellett a bodzabogyók is gyógyhatásúak, viszont nyersen nem fogyaszthatók! Erősíthetik az immunrendszert, valamint hatóanyagai felveszik a harcot a vírusok, köztük az influenza ellen is, de a magas koleszterinszintre is jó hatással lehetnek. A szárított bogyók isiász, fejfájás, fogfájás, szív- és idegfájdalmak kezelésére, valamint hashajtóként és vízhajtóként is használhatók.

​Galagonya

A szeptember végén és októberben gyűjthető a galagonya. A bogyóit elfagyás előtt be kell gyűjteni. Érdemes napi rendszerességgel fogyasztani, például teaként. Régen leginkább köszvény ellen használták, később kezdték hasznosítani vérnyomáscsökkentőként. A galagonya kiváló szíverősítő és értágító, valamint remek szívelégtelenség, ritmuszavarok, artériás görcsök ellen is. Rugalmasan tartja a szívizomsejteket és az érfalakat, illetve segít a vérkeringési problémák enyhítésében. Nyugtató hatása miatt stresszoldó.


A figyelmetekbe ajánljuk