tészta megsózása főzés közben
Fotó: Shutterstock

7 elterjedt konyhai „szabály", amit valójában nem is kellene betartanod

Azt mondják, hogy soha ne mossuk meg a gombát, ne főzzük olívaolajjal, és tálaljunk melegen. Ám az elfogadott bölcsesség nem mindig egyenlő az igazsággal.


Mindenki életében eljön az a pont, amikor el kell kezdeni megkérdőjelezni a nagy dolgokat − azaz meg kell vizsgálni a vallással, politikával és a tésztafőzés legjobb módjával kapcsolatos elfogadott elképzeléseket. Felejtsd el, amit édesanyádtól tanultál, amit a csomagoláson írnak, vagy amit egyszer hallottál egy sztárszakácstól. Ahogy a mondás tartja, a tojást is többféleképpen lehet feltörni. Íme néhány kulináris tény igazságtartalma, kendőzetlenül.

Ez is érdekelhet: Valóban meg kell mosni a rizst főzés előtt?

​1. Főzd a tésztát „olyan sós vízben, mint a tenger"!

Bár igaz, hogy a só nagy része a tészta lecsöpögtetésekor eltűnik, de ez a só szint túl sok az emberi fogyasztáshoz.

Az igazsághoz tartozik, hogy azok, akik ezt az állítást ismételgetik, általában inkább a tenger sótartalmával kapcsolatban tévednek, mint a tésztafőzés módjával kapcsolatban. Természetesen szükség van némi sóra − a nélküle főzött tészta ízetlen és kiábrándító lesz −, de hogy mennyire, az az ízléstől függ. Giorgio Locatelli Michelin-csillagos séf 10 grammot javasol literenként, vagy legalább egy teáskanálnyit.

​2. Soha ne mosd meg a gombát!

gomba mos\u00e1s csap alatt

Fotó: Shutterstock

Valójában a gombák viszonylag kevés vizet vesznek fel a mosás során, és minden hozzáadott nedvesség jó dolog, mert így miközben felforr a víz, a gomba nem szívja magába az olajat. A száraz gombák több olajat szívnak magukba, mint a nedvesek, ami furcsa módon kevésbé teszi őket élvezetessé. Egyszóval, ne légy lusta, és vedd elő a szűrőt!

Ha tovább olvasnál: 10 egyszerű konyhai trükk, amit mindenkinek ismerni kell

​3. Az olívaolaj az öntetekhez való, nem a főzéshez

Gyakran hallani, hogy az extra szűz olívaolajat soha nem szabad magas hőmérsékleten főzéshez használni, mert viszonylag alacsony a füstölési pontja: 200C, míg a napraforgóolajé 225C, a rizskorpaolajé pedig 260C. Pedig hacsak nem professzionális szintű kevert sütést végzünk (amikor a wokban 300C-hoz kell közelíteni), vagy ha nem kapcsoljuk fel a sütőt, ez valószínűleg nem jelent problémát.

Továbbá a jó minőségű olívaolaj magas telített zsírtartalma stabilabbá teszi azt tartósan magas hőmérsékleten (110C) történő melegítéskor (nem beszélve az egyéb olajak az ételek állagára és ízére gyakorolt hatásáról). Ráadásul az olívaolaj gazdag polifenolokban, amelyeknek jótékony hatásuk van az öregedésre és a gyulladásra.

​4. Járj lábujjhegyen a szuflé körül!

csokiszufl\u00e9

Fotó: Shutterstock

A kulináris világ primadonnájának félelmetes hírneve miatt gyakran állítják, hogy a szuper szuflé titka az, hogy kesztyűs kézzel kell bánni vele, a lehető legtöbb levegőt verve a tojásfehérjébe, mielőtt a többi hozzávalót belehajigálnánk, és betolnánk a sütőbe. Nem szabad hirtelen mozdulatokat tenni, nem szabad hangoskodni, és ne nyissuk ki a sütő ajtaját, amíg a csengő meg nem szólal!

Valójában, ha elég levegőt tettünk a tésztába, a többi már bolondbiztos: a szuflé sütés előtt több órára hűtőbe tehető, így amíg a sütő melegszik, addig megemelkedik. Ha szükséges, nyisd ki nyugodtan az ajtót sütés közben, hogy ellenőrizd az édességet.

​5. Mindig zárd le a húst!

Az az elképzelés, hogy a húsok szaftját a külsejük megpirításával zárhatjuk be a húsba, hosszú múltra tekint vissza. Bár a hús forró serpenyőbe tétele segít abban, hogy finom kéreg alakuljon ki, ez a kéreg nem vízhatlan, amit észre fogsz venni, amint a gondosan megpirított steakedből folyadék szivárog a vágódeszkára. A szaftos eredmény titka valójában abban rejlik, hogy a sütés után elég sokáig hagyjuk pihenni a húst, hogy az összes folyadékot magába szívja, mielőtt felvágjuk és tálaljuk.

​6. A hal és a vörösbor nem illik össze

\u00e9tteremben vacsor\u00e1z\u00f3 p\u00e1r v\u00f6r\u00f6sborral a kez\u00e9ben, a n\u0151 el\u0151tt hal a t\u00e1ny\u00e9ron

Fotó: Shutterstock

Soha ne bízz meg egy alkoholproblémákkal küzdő, érzelmileg elérhetetlen titkosügynökben: James Bond nem csak a martinit illetően tévedett (azt keverve, nem rázva kell fogyasztani), de a Oroszországból szeretettelben azt állítja, hogy csak egy rossz ember rendelne chianti-t halhoz. Valójában az egyetlen hal, amelynél ennek a tilalomnak értelme van, az olyan olajos fajok, mint a makréla és a hering, amelyek a testesebb vörösborok tanninjaival reakcióba lépve fémes utóízt okozhatnak.

​7. Az ételt forrón kell tálalni

A belgiumi KU Leuven Egyetem kutatóinak 2007-es tanulmánya szerint az ízérzékelésünk csökken, ha 35 fok felett fogyasztjuk az ételt: az édesség és a keserűség hangsúlyosabbá válik a sós és savanyú jegyek rovására. Az állag szempontjából a sült ételeket valóban javítja a hő, de a legtöbb ételnek több íze lesz, ha tálalás előtt hagyjuk őket egy kicsit lehűlni.

Forrás: Guardian

A figyelmetekbe ajánljuk