Azoknak, akik fehérjét szeretnének bevinni anélkül, hogy egy sütnének egy steaket vagy főznének egy adag lencsét, a fehérjepor életmentő lehet.
Ha hozzáadsz egy adagolókanálnyit ebből a porból a turmixokhoz, italokhoz vagy receptekhez, egy csapásra akár 25 grammot is bevihetsz ebből a létfontosságú makróból az étrendedbe. A fehérjekiegészítők piaca folyamatosan növekszik, így egyértelmű, hogy ez a trend nem fog egyhamar eltűnni. Ha te is azok közé tartozol, akik napi szinten beillesztik ezt a kiegészítőt az étrendjükbe, és kíváncsi vagy, milyen hatással lehet ez a szervezetedre, olvass tovább!
Ez is érdekelhet: 5 fehérje, amit minden héten érdemes beiktatni az étrendedbe
Mik azok a fehérjeporok?
A fehérje egyike annak a három makrotápanyagnak, amelyre a szervezetednek szüksége van a megfelelő működéshez. A fehérjét különböző élelmiszerforrásokból, többek között tejből, tojásból, tofuból és borsóból nyerheted. A fehérjepor a fehérje koncentrált, por alakban feldolgozott és értékesített formájaként olyan fehérjeforrás, amely könnyen beépíthető egy sor receptbe.
A fehérjeporok néhány népszerűbb típusa:
- Tejsavófehérje: a tejsavófehérje tejből származik, és az összes esszenciális aminosavat tartalmazza. Gyorsan emészthető, és sokféle folyadékkal keverhető.
- Kasein fehérje: a kazeinfehérje egy másik tejből származó fehérje, amely az összes esszenciális aminosavat tartalmazza, azonban lassabban szívódik fel.
- Borsófehérje: a sárgaborsóból készült borsófehérje egy vegánbarát fehérjepor, amely az összes esszenciális aminosavat tartalmazza. Ez a fehérjepor rostot és különböző vitaminokat és ásványi anyagokat, köztük vasat is tartalmaz.
Ha tovább olvasnál: Mit együnk az izomnöveléshez? A legjobb izomépítő élelmiszerek
Fotó: Shutterstock
- Kenderfehérje: a kenderfehérje a Cannabis sativa fajhoz tartozó növény magjából készül, de nem tartalmaz THC-t. Ez a fehérjepor rostokat, omega-3 zsírsavakat, mikrotápanyagokat és antioxidánsokat tartalmaz.
- Tojásfehérje: a tojásfehérje fehérjepor úgy készül, hogy a tojásokból eltávolítják a sárgáját, majd a fehérjét dehidratálják és pasztőrözik. A tojásfehérje fehérje kiváló minőségű és jól emészthető fehérjeforrásnak számít, amely az összes esszenciális aminosavat biztosítja.
- Szójaprotein: a szójafehérjepor a szerény szójababból készül. Ez a népszerű fehérjepor választás vegán, teljes értékű és sokoldalú.
Mi történik, ha minden nap szedsz fehérjeport?
1. Egészséges vérnyomás
Egy kisebb, 2019-ben a Food Science & Nutrition című szaklapban közzétett tanulmány eredményei azt mutatták, hogy azoknál az enyhén magas vérnyomásban szenvedő embereknél, akik 12 héten keresztül napi 30 gramm tejsavófehérje port fogyasztottak, csökkent a szisztolés vérnyomás.
2. Egészséges testsúly
A Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases című szaklapban megjelent 2022-es áttekintés szerint egyes vizsgálatok kimutatták a fehérje-kiegészítés pozitív hatását a jóllakottság javítására, ami támogatja a súlycsökkenést. Fontos megjegyezni, hogy a fogyás számos tényezőből eredhet.
Fotó: Shutterstock
3. Több izom
A fehérje szükséges az izomfejlődéshez. És a Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle című folyóiratban megjelent 2022-es metaanalízis szerint a fokozott fehérjebevitel összefüggésbe hozható a sovány testtömeg felhalmozódásával.
4. Nehézfémek bevitele
A Toxicology Reports 2020-as tanulmánya szerint egyes fehérjeporokban nehézfémek, köztük arzén, kadmium, higany és ólom is jelen lehet. Az fémeknek való krónikus kitettség összefüggésben áll a vesebetegségek, pajzsmirigyzavarok, csontgyengeség és neurológiai zavarok kialakulásával.
Hogyan használd?
A fehérjeport sokféleképpen használhatod. A turmixoktól kezdve a zabkásán át akár a kedvenc pékáru receptedig, a lehetőségek végtelenek. Próbálj meg egy kis fehérjeport adni a kávédhoz reggel, vagy add hozzá a krémlevesedhez!
Forrás: Eating Well