egy plédbe bugyolált nő átkarolja magát munka közben, mert fázik
Fotó: Shutterstock

​5 ok, amiért mindig fázol − és így tudod felmelegíteni magad

Nem mindig nyilvánvaló, hogy miért fázunk. Előfordulhat, hogy a hidegérzet a külső hőmérséklettől függetlenül egy betegség jele, de a testméretünkkel is összefügghet.


Bármi legyen is az ok, a fázás kellemetlen. Összegyűjtöttük a fázás lehetséges okait, valamint olyan ételeket is, amelyek megoldást nyújthatnak a melegen tartáshoz.

1. Lázzal járó betegség

A magas testhőmérséklet vezethet a fázás érzéséhez: az izmok összehúzódnak és ellazulnak, hogy melegen maradjanak. A lázas állapot sokféle betegség tünete lehet, és azonnali kezelést igényel.

Ez is érdekelhet: Úgy tűnik, a tudósok rájöttek, miért betegszünk meg télen

2. Rossz keringés

Egyes betegségek rossz keringést okoznak, ami hidegérzetet eredményezhet, különösen a végtagokban, például a kezekben, ujjakban, lábfejekben és lábujjakban. Ilyen lehet a perifériás artériás betegség, a cukorbetegség és a Raynaud-kór.

3. Pajzsmirigy alulműködés

Pajzsmirigy-alulműködéskor a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, ez pedig lelassult testi folyamatokhoz vezet, beleértve az anyagcserét is. Ennek számos tünete közül az egyik a rendszeres hidegérzet.

4. Alacsony testsúly

Az alacsonyabb testtömegű embereknek alacsonyabb az alapanyagcseréjük, ami magyarázatot adhat arra, hogy miért fáznak rendszeresen.

5. Vashiányos vérszegénység

A vashiányos vérszegénység olyan állapot, amikor a szervezet nem termel elegendő vörösvértestet a nem megfelelő vasszint miatt. Ennek következtében a vérszegénységben szenvedők fáradtságot, légszomjat vagy fázást érezhetnek.

Ha tovább olvasnál: Ezt a 6 egészséges ételt érdemes enned betegség esetén

​A legjobb melengető ételek és italok

egy bebugyol\u00e1lt n\u0151 forr\u00f3 te\u00e1s b\u00f6gr\u00e9t tart a kez\u00e9ben

Fotó: Shutterstock

Ha magas hőmérsékletű ételeket és italokat választasz, vagy olyanokat, amelyek fűszerezésükkel hőt termelnek − mint például a paprika, a fahéj, a gyömbér, a kurkuma és a kardamom −, az egyaránt segíthet a testhőmérsékleted növelésében.

1. Zabpehelyliszt

A zabpehely egy rostban gazdag teljes kiőrlésű gabona, amelyet hidegen és melegen is fogyaszthatsz, bár a felmelegedéshez jobb, ha melegen készíted. Készíts zabpehelytálat friss gyümölcsökkel, vagy quinoa kását dióval és aszalt gyümölcsökkel!

2. Húsleves

A meleg húsleves kortyolgatása kiváló módja annak, hogy felmelegedj, ha fázol. A húsleves fizikai hője felmelegíti a kezed, ha bögréből kortyolgatod, az extra fűszerezés pedig extra melegséget adhat.

3. Csípős paprika

Ha bírod a csípősséget, akkor nincs is jobb, mint a csípős paprika − legyen az cayenne, calabriai chili vagy gochugaru −, mivel ezek a fűszeranyagok segíthetnek a testhő előállításában.

4. Leves vagy curry

A meleg levesek és curryk fizikai hőt és fűszerekből származó hőt is kínálnak. Ha inkább kerülöd a fűszeres ételeket, ajánlottak az olyan kevésbé fűszeres levesek, mint a lassú főzésű krumplileves, a krémes csirke-tésztaleves vagy a citromos csirke-orzóleves kelkáposztával.

5. Kávé vagy tea

Az olyan meleg italokat, mint a kávé vagy a tea, bögrében szolgálják fel, így az ital fizikai hőjével kapcsolatban maradhatsz. Ajánljuk a házi masala chai-t, vagy csak egy kis fahéj hozzáadásával egy csésze forró kakaót.

Forrás: Eating Well


A figyelmetekbe ajánljuk