Mi az emlékezet, hol tároljuk, miben segít minket? A szakirodalomnak vannak válaszai, de annyit mi is tudunk, hogy hálával tartozunk neki.
Az emlékezet lehet csodálatos és megnyomorító is. Az alábbi tények révén izgalmas dolgokat tudhatunk meg róla:
- Bár a húszas éveiben kezdte elveszíteni hallását, Ludwig van Beethoven haláláig remek zenét komponált süketen is. Ez azért történhetett, mert megjegyezte a zenét, tehát memóriája segítette őt ebben.
- Az emlékeink először a hippokampuszba kerülnek, innen pedig az agykéregbe. Az emlékezet által válunk öntudatossá és segítségével megértjük, hogy mások öntudatuknál vannak.
- Luis Bunuel filmrendező szerint
Az emlékezetünk az összefüggésünk, okunk, érzésünk, sőt cselekedetünk is. Enélkül semmik sem vagyunk.
- Az emlékezetünk segít abban, hogy érezzünk, mivel általa fogalmazzuk meg utólag, amin átestünk. Az érzelmek nélküli memória az élmények végtelen, jelentés nélküli repertoárja lenne Veronica O'Keane pszichiáter professzor könyve alapján.
- Az érzékszervek közül a szaglás elkülönül, mivel a szaglógumóból az idegsejtek először a hippokampuszban és az amygdalában időznek, ezért emlékként rögzült érzelmet hoznak létre. Emiatt mutatunk erőteljes érzelmeket, amikor eszünkbe jut egy emlék valamilyen illatról vagy szagról.
- A memóriánkban elkülönül a hely, az idő és az életrajzi emlékezet is. A múlt és a jövő O'Keane értelmezésében a memóriához kapcsolható, a jelen pedig a tudatossághoz, éberséghez.
- Az agy úgy kezeli a társadalmi kirekesztést, traumát, bántalmazást, diszkriminációt és a nélkülözést, mint a fizikai fájdalmat.
- Amikor véget ér egy kapcsolat, nehéz túllépni rajta, mert túl gyakran aktivizálódnak az emlékek, emiatt az emlékek kezelésével kell dolgozni egy terápiában adott esetben.
(Forrás: Psychology Today)