Oosterschelde
Fotó: Getty Images

Fontos célból indult világkörüli útra ez a 106 éves vitorlás

Elindult kétéves útjára az a 106 éves, háromárbocos Oosterschelde vitorlás, amely végigmegy azon az útvonalon, amit Charles Darwin brit természettudós is megtett közel 200 éve. Az utazás akkor nagyban hozzájárult a tudós evolúciós elméletének megalkotásához, a projekt kezdeményezői is hasonló inspirációt várnak a Darwin200-ra keresztelt úttól.


Az Oosterschelde 2023 augusztusában startolt el az angliai Plymouthból, hogy bejárja Darwin útvonalának egyszerűsített változatát, mely Angliától egészen Ausztráliáig tart. A hajó a világ 32 kikötőjében áll majd meg, köztük olyan kulcsfontosságú helyszíneken, mint például a Galapagos- és a Falkland-szigetek. Küldetése, hogy fiatal természetvédők számára adjon motivációt.

Ezt is olvasd el! Valójában nem is Darwin kezdett az evolúcióról gondolkodni. De akkor ki?

A Darwin200 Global Voyage társalapítója a brit geográfus és író Stewart McPherson, akit egy több mint 10 évvel ezelőtti találkozás inspirált a kaland megvalósítására. Nagy hatással volt rá ugyanis az a Fred Burton, aki a Kajmán-szigeteken a kék leguánfaj megmentésére irányuló projektet vezeti.

Nem hagyta, hogy megtörténjen a védelmébe vett fajának teljes kihalása. Egymaga mentette meg ezt a csodálatos állatot

dicsérte McPherson kollégáját, majd párhuzamot vont eközött és Darwin követendő eszméje között:

Mindig is szerettem Charles Darwint és munkásságát, ő volt az, aki megváltoztatta a világot az elméjével. Példája megmutatja, hogy még ma is rajtunk áll, hogy jobbá tegyük a holnap világát.

Ez is érdekelhet: Evolúciós igény: ezért szimmetrikus minden élőlény a Földön

A hajón egy nyolcfős szakembergárda utazik, köztük egy ornitológus, egy tudományos oktató, egy tengerbiológus és egy újságíró, valamint a legénység további hét tagja. Hozzájuk csatlakoznak minden kikötőben a Darwin Leaders csoportjai, akiket a természetvédelem iránti szenvedélyük és a bolygó védelméért tett erőfeszítéseik alapján előre kiválasztottak.

Ezáltal az út különböző szakaszain összesen 200-an vesznek részt egy egyhetes természetvédelmi vezetői képzési programban, amelynek a célja, hogy hazatérve ebből tudást kamatoztatni tudjanak majd.


Minden résztvevő más és más készségeket hoz majd magával, viszont ezt kiegészítve már azt visz magával, amire szüksége lesz. Ez az egész projekt arról szól, hogy a tagok egy hálózat részévé válnak, és megkapják a készségeket ahhoz, hogy folytathassák a munkájukat, és érezzék, hogy nincsenek egyedül, hogy vannak más emberek, akik azt mondják: »Hé, amit csinálsz, és amit tenni akarsz, az zseniális, és mi itt vagyunk, hogy mindent megtegyünk, amit csak tudunk, hogy támogassunk téged«

– fejtette ki a az út célját az alapító.

A kezdeményezés végső célkitűzése viszont az, hogy a 200 résztvevőnél sokkal több embert inspiráljon a világ körül.

A „világ legizgalmasabb tantermének" is nevezett út során számos ingyenes ismeretterjesztő programot szerveznek majd a diákoknak, tanároknak és a széles közönségnek azért, hogy ösztönözzék a bennük rejlő kíváncsiságot és a tanulás iránti szenvedélyt a természetvédelem iránt.

A figyelmetekbe ajánljuk