Szingapúr
Photo by Sergio Sala on Unsplash

Szingapúr önálló városállamként lett a világ legtisztább városa is egyben

Ahol a járdák is ragyognak: egy friss felmérés szerint ez a világ 5 legtisztább városa

A világ legtisztább városait nemcsak a rendezettségük, hanem a tudatos, fenntartható városüzemeltetés és a helyi zöldterületek minősége is kiemeli a mezőnyből. A Travel + Leisure által közétett beszámoló alapján ezek azok a helyek, ahol a lakók és a turisták is kifejezetten jó véleménnyel vannak a közterületek, utcák és a hulladékkezelés állapotáról. A sorrend az olyan objektív adatokon alapszik, mint az egy főre eső szeméttermelés, de természetesen a lakosok szubjektív megítélése is sokat számít. Az élvonalba került városok mindegyike példát mutat a fenntarthatóság és a közösségi tudatosság terén.


Szingapúr, Szingapúr

Szingap\u00far

Szingapúr nagy része teljesen zöldterület, évente pedig alig 320 kiló szemetet termel egy-egy lakos

Photo by Kirill Petropavlov on Unsplash

Szingapúr gyakorlatilag minden tekintetben kiemelkedik a világ városai közül, így nem csoda, hogy sikerült elnyernie a legtisztább településnek járó címet is. A városállamban évente mindössze nagyjából 322 kg hulladék keletkezik személyenként, ami nemzetközi összehasonlításban is alacsonynak számít.

A tisztaság természetesen nem a véletlen műve: szigorú törvények, hatékony ellenőrzés és komoly pénzbírságok biztosítják a rendre való nevelést.

Emellett Szingapúr fejlett hulladékkezelési technológiát alkalmaz, és nagy hangsúlyt fektet az újrahasznosításra is. Az oktatási kampányok, a szelektív gyűjtés és a tiszta közterek pedig az évek során a város identitásának részévé váltak.

Koppenhága, Dánia

Koppenh\u00e1ga

Dánia fővárosa lehet az első teljesen karbonsemleges főváros a világon

Photo by Lasse Jensen on Unsplash

Koppenhága a tisztaság és környezettudatosság európai mintavárosa. A dán főváros lakói kiemelkedően elégedettek a hulladékkezeléssel és a közterületek állapotával, ami egy átfogó várospolitikai stratégia eredménye.

A város célja, hogy az idei év végére a világ első karbonsemleges fővárosa legyen, így ennek megfelelően fejlesztik a hulladékgazdálkodást is.

Az utcák rendszeres takarítása és a közterekhez való tudatos viszonyulás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Koppenhágában szinte alig látni szemetet.

Prága, Csehország

Pr\u00e1ga

Prága óvárosi részét minden nap többször is takarítják

Photo by Denis Poltoradnev on Unsplash

A cseh főváros nemcsak látványos építészetével vonzza a turistákat, hanem lenyűgöző tisztaságával is. Prágában különösen alacsony az egy főre eső szeméttermelés, miközben a turisták is nagy arányban számolnak be rendezett, tiszta közterekről. A város évek óta invesztál a hulladékgazdálkodási infrastruktúrába, és a lakók körében is kiemelkedő a szelektív gyűjtés támogatottsága.

Külön figyelmet fordítanak az óváros tisztaságára, ahol napi szintű takarítás zajlik. A turisták által legsűrűbben látogatott helyeken meglepően kevés hulladékot látni, ami ritkaság Európa népszerű fővárosai között.

Tokió, Japán

Toki\u00f3

A japán fővárosban 37 millió ember él, mégis rendkívül rendezett és tiszta

Photo by Jezael Melgoza on Unsplash

Tokió az egyik legnépesebb város a listán, meglepő módon mégis rendkívül tiszta. A városban nincs túl sok közterületi szemetes – ehelyett a lakók és látogatók saját maguk gondoskodnak a hulladék elszállításáról.

Ez nem szabály, hanem társadalmi norma: a tisztaság Japánban a kulturális fegyelem része.

A metróállomások, utcák és közparkok makulátlan állapotban vannak, gyakran önkéntesek közreműködésének köszönhetően. Tokió példája jól mutatja, hogy a tisztaság nem mindig a szabályozáson, hanem az emberek közös szándékán múlik.

Bécs, Ausztria

B\u00e9cs

Bécs utcáiról naponta több száz tonna hulladékot tüntetnek el a szemétszedők

Photo by Leyre on Unsplash

Bécs hosszú évek óta élvonalbeli helyet foglal el az élhetőségi rangsorokban, és ennek egyik oka a város kivételes tisztasága. Az osztrák főváros külön városi takarítócéget működtet (MA 48), amely naponta több száz tonna hulladékot kezel, és az utcák tisztán tartásáért is felel.

A közterek, villamosmegállók és parkok minden napszakban gondozottak, a városvezetés pedig rendszeresen fejleszt a hulladékgyűjtési rendszeren.

A bécsiek többsége aktívan részt vesz a szelektív hulladékgyűjtésben, és komoly társadalmi nyomás nehezedik azokra, akik nem tartják be az íratlan szabályokat.

A figyelmetekbe ajánljuk