szilveszteri ünneplés
Fotó: Shutterstock

5 furcsa szilveszteri szokás a világ minden tájáról, amitől biztosan felszalad a szemöldökünk

Amikor december 31-én éjfélt üt az óra, világszerte különböző rituálékkal köszöntik az új évet. Most mutatunk 5 olyan ünnepi babonát, ami Magyarországon teljesen ismeretlen.


Szőlőevés

A las doce uvas de la suerte (vagyis „a szerencse tizenkét szőlője”) egy spanyol hagyomány, amely szerint a pontosan éjfélkor kezdődő tizenkét óraütés mindegyikével szinkronban meg kell enni egy-egy szőlőt. A gyümölcsszemek a következő év hónapjait jelképezik, elfogyasztásuk pedig a hiedelem szerint szerencsét és jólétet vonz.

sz\u0151l\u0151ev\u00e9s szilveszterkor

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​Éjféli csók

Az európai hagyományokban gyökerező és az Egyesült Államokban népszerűvé vált szokás szerint szilveszterkor az éjféli csók szerencsét hoz a következő évben. A különböző filmes ábrázolásoknak köszönhetően ez a világszerte talán legismertebb újévi babonás szokás, nálunk azonban nem igazán terjedt még el.

​Törött gránátalma

A gránátalmát gyakran szent szimbólumként ábrázolják, amely a termékenységet és a bőséget jelképezi. A görög kultúrában a gránátalma összetörése szerencsét hoz az új évben. A hagyomány egy változata szerint a templomban megáldott gyümölcsöt karácsonytól újévig a bejárati ajtóra kell akasztani, majd január elsején a család tagjai közösen össze kell, hogy törjék – egészen addig, amíg tizenhárom darabra nem esik szét. Az első tizenkét darab a hónapokat, a tizenharmadik pedig a szerencsét szimbolizálja.

gr\u00e1n\u00e1talma

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​Séta egy bőrönddel

Ha 2025-ben sokat szeretnénk utazni, érdemes kipróbálnunk ezt a szokást. Közép- és Latin-Amerikában az utazni vágyók szilveszterkor a bőröndjükkel sétát tesznek a háztömb körül, vagy éppen a szobájuk közepére teszik azt, hogy mások is körbejárhassák a csomagot. Ez a szokás a babona szerint vonzza a szerencsés utazást a következő évben.

​Piros alsónemű

Olaszországban sokan követik ezt a hagyományt, amelynek ősi gyökerei egészen Octavianus Augustus császár idejéig nyúlnak vissza. A piros a jólét szimbóluma, és már a római időkben is viselték újévkor, az alsóneművel pedig a középkorban kapcsolódott össze ez a szokás. Ma a legtöbben éjfél előtt kifordítva hordják a vörös alsónadrágot, éjfél után pedig átveszik valami másra, ezzel szimbolizálva az új évvel járó újrakezdést.

Forrás: Vogue

A figyelmetekbe ajánljuk