Spanyolország: csak semmi vetkőzés!
Érdemes Spanyolországban betakarózni, és a szappan és a sampon használtatás is kerülni, ugyanis egy kevésbé ismert törvény előírja, hogy az embereknek el kell takarniuk magukat, amikor a közutakon sétálnak. Bár ez a strandokra nem feltétlen vonatkozik, de akár 300 euróval is megbírságolhatnak minket, ha nem viselünk pólót, vagy bikiniben vagy fürdőruhában sétálunk.
De ha már a strandoknál tartunk: ügyeljen arra is, hogy ne használjunk szappant vagy sampont, amikor a tengerparton zuhanyzunk. A tengeri élővilágra gyakorolt káros hatások miatt 750 eurós bírságot is kiszabhatnak a hatóságok.
Olvasd el ezt is: Ezek Európa legolcsóbb nyaralóhelyei 2023-ban
Velence, Olaszország: galambokat etetni tilos!
2008-ban Velence betiltotta a galambok etetését, hogy a város megfékezze a madarak emelkedő létszámát, és a maguk után hagyott piszkot.
Korábban a turisták egyik kedvence elfoglaltsága volt a galambetetés, különösen a történelmi helyszíneken, például a Szent Márk tér közelében. Amikor a tilalom életbe lépett, 19 galambtakarmány-árus, aki sokáig a téren árult, azonnal lehúzta a rolót. Ha valakit mégis madáretetésen kapnak, az 70 és 700 euró közötti bírságra számíthat.
Egyesült Arab Emírségek: Ramadán alatt semmi étel és ital, az alkoholt főképp kerüljük
Az Egyesült Arab Emírségek nem muszlim látogatóinak érdemes tudni, hogy a Ramadán alatt tilos nyilvánosan enni, inni vagy dohányozni.
Az evés és ivás az erre kijelölt helyeken, például éttermekben megengedett, de aki nyilvánosan eszik vagy iszik, akár egy hónap börtönbüntetésre és 2000 dirham, nagyjából 500 eurós pénzbírságra is számíthat.
De a Ramadán idejére vonatkozó törvények mellett az Egyesült Arab Emírségekbe látogatóknak az alkoholfogyasztásra is oda kell figyelni: ugyan az iszlám tiltja az alkoholfogyasztást, a nem muszlim turistáknak megengedett az alkoholfogyasztás a bárokban és éttermekben. Az utcán való italozás viszont szigorúan tilos, ahogy a nyilvános részegség is. A bírság akár 5000 dirham, nagyjából 1200 euró is lehet.
Franciaország: óvatosan a fotókkal
2021-ben Franciaország egy elég ellentmondásos törvényt fogadott el, amely megtiltja a „rosszindulatú" képek megosztását, amelyeken akár arccal, akár névvel azonosíthatóak a szolgálatban lévő rendőrök.
A belügyminiszter szerint a törvény megvédi a rendőrséget az erőszakos megnyilvánulásoktól az interneten; az emberi jogi szervezetek és a média azonban bírálta a törvényt, mondván, hogy korlátozza a sajtószabadságot.
Németország: tankoljuk meg a kocsit!
Furcsa, de Németországban technikailag illegálisa, ha valaki kifogy a benzinből az ország egyik autópályáján.
Hivatalosan ugyanis tilos „szükségtelenül" megállni az Autobahnon, és a kifogyott benzin nem felmentés, hiszen a törvény szerint ez megelőzhető probléma.
Thaiföld: tiszteld a királyt!
Valószínűleg nincs különösebben markáns véleményünk a thaiföldi monarchiáról, de az ország büntető törvénykönyvének 112. paragrafusa kimondja, hogy „aki a királyt, a királynőt, a trónörököst vagy a régenst becsmérli, sértegeti vagy fenyegeti, háromtól 15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő".
A büntetés több különböző esetre is vonatkozik, így az is előfordulhat, hogy valakit minden egyes külön kimondott mondatáért ítélnek el. Jó példa erre egy 2017-es eset, ahol egy férfit 70 év börtönre ítéltek emiatt.
Ausztrália: feltétlenül viseljünk sisakot, ha bicajozunk
A legtöbb ausztrál államban a kerékpárosoknak bukósisakot kell viselniük kerékpározás közben, kivéve, ha orvosi, kulturális vagy vallási okból nem tehetik ezt meg. A közbiztonság javítása érdekében a szabályok megszegéséért kiszabható bírságok államonként eltérnek.
A szabályok megszegéséért az Északi területen mindössze 25 dolláros bírságot kell fizetni, de Tasmániában ez a bírság akár 650 dollár fölé is emelkedhet.