2024-ben ezekben az országokban van a legkönnyebb dolga a női munkavállalóknak

2024-ben ezekben az országokban van a legkönnyebb dolga a női munkavállalóknak

Az Economist közzétette éves üvegplafon-indexét (GCI), amelyből kiderül, hogy 2024-ben melyek a legjobb helyek, ahol dolgozó nőként érvényesülni lehet.

A GCI első helyét a második egymást követő évben Izland szerezte meg, ezt követi Svédország, Norvégia, Finnország és Franciaország, nem sokkal lemaradva – írja a Marie Claire.

Ez is érdekelhet: 4 európai ország, ahol már elterjedt a négynapos munkahét

Az index a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 29 országát, egy főként gazdag nemzetekből álló csoportot rangsorolja annak alapján, hol vannak a legjobb és hol a legrosszabb esélyei a nőknek az egyenlő bánásmódra a karrierjük során.

Az egyes országok helyezésének meghatározásához minden országot 10 mutató alapján rangsorolnak, amelyek olyan dolgokat tartalmaznak, mint a

szülői szabadság, a bérkülönbségek, a fizetések, a munkaerő-piaci részvétel, a politikai képviselet és a rugalmas munkalehetőségek.

Unsplash

A tavalyi évhez képest Ausztrália jelentős javulást ért el, öt helyet javítva a 10. helyre ugrott. Új-Zéland nem sokkal lemaradva a 13. helyen áll. Míg a skandináv országok továbbra is uralják a rangsor élét, a koreai, japán és török nőknek kell szembenézniük a legnagyobb problémákkal.

Egyesült Államok és Nagy-Britannia is lecsúszott az előkelő helyekről, ugyanis mindkét országban jelentősen nagyobbak a bérkülönbségek, az USA-ban pedig még mindig nincs fizetett szülői szabadság. Mindezek ellenére az Egyesült Államokban a legmagasabb a vezető beosztású nők aránya, 42,6 százalékkal.

Olvasd el ezt is! Dániában dolgoznál? Ezek az ország legkeresettebb munkái

Az adatok számos fontos kérdésre világítanak rá, többek között arra, hogy a nők szinte minden országban nagyobb arányban képviseltetik magukat az egyetemi végzettségűek között, és ennek ellenére kisebb arányban vannak jelen a munkaerőben.

Görögországban és Olaszországban a nők kevesebb mint kétharmada dolgozik.

A jelentés másik tanulsága, hogy a nőknek még mindig sok munkahelyen szembe kell nézniük az úgynevezett anyasági büntetéssel (motherhood penalty). A szociológusok által alkotott kifejezés arra a jelenségre mutat rá, hogy a munkahelyen a dolgozó anyák hátrányba kerülnek a fizetés, az érzékelt kompetencia és a juttatások terén a gyermektelen nőkhöz képest. Ennek eredményeképpen a nem gyerekes nők és az anyák közötti bérkülönbség nagyobb, mint a férfiak és nők közötti.

A figyelmetekbe ajánljuk