Nizza polgármestere, Christian Estrosi ígéretet tett arra, hogy hamarosan betiltja a település tengerpartját elfoglaló hajókat. A politikust egyetlen cél vezérli: nem szeretné látni, ahogy a túlturizmus „megfojtja" városát.
Azoknak a hajójáratoknak, amelyek szennyeznek, amelyek csak kidobják vendégeiket, akik semmit sem fogyasztanak, de a hulladékukat maguk után hagyják, nincs helyük a partjaink közelében
– jelentette ki újévi beszédében a város polgármestere. Kiemelte továbbá, hogy korábbi erőfeszítéseiknek hála a beton nem fojtotta meg Nizzát; most pedig ugyanígy nem szabad hagyni, hogy a túlturizmus tegye tönkre az üdülővárost.
Az új szabályok azonban nem minden hajót érintenek.
Estrosi javaslata szerint a 190 méternél hosszabb és a 900-nál több utas befogadására alkalmas vízi jármüvekre vonatkozik majd a szabályzat.
Ezt is olvasd el! Csúnyán ráfázhatunk, ha nem tudjuk a specifikus közlekedési törvényeit ennek az országnak
Fotó: Shutterstock
A terv, hogy 2025. július 1-től megszabaduljunk a sétahajóktól, és ne kelljen 2026. január 1-ig várnunk
– folytatta a város vezetője, aki úgy számol, hogy új korlátozásukkal 70 százalékkal is csökkenhet a hajón érkező turisták száma. Etalonnak Velencét nevezte meg, ahol szerinte jó úton haladnak a túlturizmus csökkentésében.
Miért akarja Nizza betiltani a hajókat?
Sok európai tengerparti városhoz hasonlóan Nizza lakóinak is elegük lett az egyre több és zsúfoltabb hajójáratokból. Európa egyébként is a világ egyik legnagyobb körutazási piaca; az Eurostat adatai szerint 2025-ben rekordszámú, 16,4 millió turista halad majd át uniós kikötőkön.
Ez a szám 5 millióval több mint 10 évvel ezelőtt.
Ez is érdekelhet! Ezt a 10 európai várost messziről kerüljük el 2025-ben, ha nem bírjuk a tömeget
A Francia Riviéra egyik központjának számító Nizza kapcsán ugyanakkor Estrosi elismerte, hogy a turizmus elengedhetetlen a város számára. Felmérések szerint azonban a hajón érkező utazók nem nagyon költenek a helyi szolgáltatásokra. Ennek oka, hogy a fedélzeten legtöbb esetben biztosítják számukra az ételt és az italt.
Emellett pedig a környezetvédelmi tényezőről sem érdemes megfeledkezni.
A hajók ugyanis hihetetlenül környezetszennyezőek. Még a leghatékonyabb modern tengerjárók is körülbelül 250 gramm szén-dioxidot bocsátanak ki kilométerenként, egy utasra lebontva – ez tízszer több mint egy utasszállító repülőgép esetében.
Forrás: Euronews