párizs autók
Shutterstock

Csúnyán ráfázhatunk, ha nem tudjuk a specifikus közlekedési törvényeit ennek az országnak

Ha az európai közlekedési szabályokról van szó, úgy érezhetjük, hogy nem kell aggódni, hiszen nagyjából mindenhol hasonlóak – csak annyit kell megjegyezni, hogy az út melyik oldalán kell vezetni. Ennél azonban egy kicsit többről van szó, és érdemes is észben tartani, ha elkerülnénk, hogy megbírságoljanak a helyi közlekedési szabályok miatt, különösen az alacsony kibocsátású zónákban.

A Time Out számolt be róla, hogy idén nyáron a Franciaországba utazó turistákat felszólították, hogy ismerjék meg a helyi közlekedési szabályokat, és tartsák be a tizenkét állandó, alacsony károsanyag-kibocsátású zónában érvényes szabályokat, különben készülhetnek a büntetésre.

Ez is érdekelhet: 5+1 utazási forma, ha Franciaországban járunk

A bírságok jelenleg 68 eurónál kezdődnek, de emelkedni fognak, mivel az ország erősen tervezi, hogy visszaszorítja a környezetszennyezőnek minősített járműveket

​Milyen szabályokat kell betartaniuk az autósoknak? 

Az autósok kötelesek megvásárolni és a szélvédőn elhelyezni a Crit'Air matricát (4,61 euró), amely a jármű károsanyag-kibocsátási szintjét jelzi. Minden járművet a finom részecskék és a nitrogén-oxidok szennyezőanyag-kibocsátása szerint osztályoznak. Egy 0 (elektromos autók) és 5 (legszennyezőbb járművek) közötti számot adnak meg, és a nagy szennyezőanyag-kibocsátású járműveknek tilos bizonyos területekre behajtaniuk.

Az alacsony kibocsátású zónákkal rendelkező francia városok egyre bővülő listáján szerepel Párizs, Strasbourg, Lyon, Marseille, Toulouse, Nizza, Montpellier, Grenoble, Rouen és Reims. Ha Franciaországba utazunk, érdemes az utazás előtt megvásárolni a matricát a Crit'Air hivatalos weboldalán, hogy már az indulás előtt minden rendben legyen.

p\u00e1rizs

Shutterstock

De nem ez az egyetlen dolog, amire figyelni kell a határátlépés előtt: ha az autóban van beépített sebességérzékelő, akkor azt mindenképp ki kell kapcsolni, mielőtt Franciaországba lépünk.

Olvasd el ezt is! Megéri Magyarországon vonatozni, ha az európai árakat vesszük figyelembe

Egy ilyen érzékelő használata a hírek szerint akár 1500 eurós bírságot is vonhat maga után. De azért is büntetnek, ha a vezetés közben fejhallgatót viselünk vagy ha nem veszünk fel láthatósági mellényt, ha véletlenül lerobbanna az autónk az út szélén.


A figyelmetekbe ajánljuk