Ha szeretünk előre tervezni, valószínűleg már elkezdtünk gondolkodni azon, hogy hol nyaraljunk idén. Ha elkerülnénk azokat a városokat, ahol gyakorlatilag megmozdulni sem lehet a tömegtől, érdemes átnéznünk az Euromonitor összeállítását, ami listába szedte azokat a városokat, ahol a legmagasabb az egy lakosra jutó turistaszám. Íme, a 10 legzsúfoltabb város.
A 2025-ös utazási szokásokat előrejelző trendriportok is arról tanúskodnak, hogy az utazók számára egyre fontosabb, hogy olyan helyeket járjanak be, ahol kevesebb embertömeggel találkozni. Ez főként amiatt van, mert 2024-ben rengeteget lehetett hallani a túlturizmus problémájáról. Éppen ezért sokak számára fontos, hogy tisztában legyenek azzal, hogy mely úti célok számítanak jelenleg a legzsúfoltabbnak. A Holidu portál az Euromonitor statisztikáit felhasználva egy elemzést hozott létre, amiből kiderül, hogy Európában belül hol a legmagasabb az egy lakosra jutó turistaszám – írja a Drive.
Ajánljuk figyelmedbe! Az 5 legizgalmasabb új hálókocsis útvonal, ha 2025-ben bejárnád Európát
Ha mindenképp elkerülnénk a tömeget a következő nyaralás során, semmiképp se a szomszédos országban fekvő Dubrovnikba látogassunk el, itt ugyanis 1 lakosra átlagosan mintegy 27 turista jut – persze ha az elő- vagy utószezont választjuk, akkor ez az arány jóval kedvezőbb.
Rodosz, Görögország
Fotó: Shutterstock
A második helyezett Görögország népszerű szigete, Rodosz lett, mivel itt 1 lakosra nézve 26 turistával lehet számolni. A harmadik helyen Velence szerepel, ahol 1 helyi lakosra összesen 21 turista jut. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy soha többé nem látogathatunk el a kanálisok városába, csupán arról van szó, hogy a turistamennyiség miatt Velencére érdemes lehet téli úti célként gondolnunk, amikor sokkal csendesebb, nyugodtabb arcát mutatja.
Ez is érdekelhet! Új útvonalak, desztinációk és repülőgépek: erre kell számítanunk 2025-ben a légi közlekedésben
A legzsúfoltabb európai helyszínek listája – lakos/turista aránnyal – végül így alakult:
- Dubrovnik, Horvátország (1/27)
- Rodosz, Görögország (1/26)
- Velence, Olaszország (1/21)
- Iráklion, Görögország (1/18)
- Firenze, Olaszország (1/13)
- Reykjavík, Izland (1/12)
- Amszterdam, Hollandia (1/12)
- Lisszabon, Portugália (1/11)
- Porto, Portugália (1/10)
- Dublin, Írország (1/9)
A metodikáról és a felmérésről ezen a linken tudunk többet olvasni.