Szinte nem telik el úgy nap, hogy ne látna napvilágot egy újabb hír egy újabb városról, ami valamilyen módon próbálja visszaszorítani a túlturizmust. Spanyolországban már a legtöbb nagyobb lélekszámú település bevezetett különböző szabályokat, most pedig Franciaország második legnagyobb városában – és legnagyobb kikötővárosában – terveznek életbe léptetni egy meglehetősen szigorú és nehezen kivitelezhető jogszabályt.
Barcelona, Madrid, Sevilla, Szantorini és Míkonosz – mindössze pár olyan, népszerű európai úti cél, ahol mindent megtesznek azért, hogy valamilyen módon szabályozzák a turizmust. A legfőbb érv a túlturizmus ellen jellemzően az, hogy a látogatók veszélyt jelentenek a fontos történelmi emlékművekre, ráadásul a helyiek nyugalmát is zavarják.
Még több hír a turizmus világából! Újabb szabállyal szorítanák vissza a túlturizmust a spanyolok népszerű városában
Hasonló érvekkel állt elő most Marseille polgármestere, Benoît Payan is – írja a Time Out. A portál információi szerint a francia kikötőváros vezetője vasszigorral fogná vissza a rövidtávra kiadható lakások számát a népszerű településen. A tervek szerint ugyanis
azokat, akik Airbnb-szállásokat üzemeltetnek, a polgármester hamarosan jogszabályban kötelezné arra, hogy vásároljanak egy másik lakást, amit nem rövid, hanem hosszú távra adnak ki.
Kötelezni fogok minden Airbnb-t kiadó lakástulajdonost arra, hogy vásároljon a városban egy másik ingatlant is, és a törvény erejével fogom kikényszeríteni, hogy a második apartmant hosszú távra adják ki
– idézi a portál a polgármestert a Euronewsra hivatkozva.
Minden lehetséges módon küzdeni fogok ezért, a jogot pedig fegyverként fogom használni azok ellen, akik a marseille-i embereken próbálnak meg nyerészkedni.
Marseille városában közel 120 ezer Airbnb-szállás található
Fotó: Shutterstock
A portál információi szerint Marseille-ben egy másik megszorítást is bevezettek az elmúlt időszakban. E szerint, ha valaki egy második lakást is szeretne rövid távon kiadni, annak külön engedélyt kell kérnie a helyi hatóságoktól. És a számok azt mutatják, hogy a mostani polgármester szűkmarkúan bánik ezekkel az engedélyekkel:
míg 2020-ban a lakástulajdonosok 82 százaléka kapott zöld utat a projektre, ez a szám mára 4 százalékra csökkent.
Ez is érdekelhet! Prágában végleg betiltották az éjszakai kocsmatúrákat
Hasonló a helyzet a magyar fővárosban is: Budapest hatodik kerületében hamarosan teljesen megszűnnek az elérhető Airbnb-szállások és jelenleg a kormány szakemberei vizsgálják a szabályozás országos kiterjesztésének lehetőségét is. Mint köztudott, a rövidtávú lakáskiadások felnyomják a hosszútávra kiadható albérletek árait is, amit így egyre kevesebben tudnak kifizetni.