A belgiumi Brugge az UNESCO világörökség részét képező város, amelyet macskaköves utcái, csatornái és lenyűgöző középkori épületei miatt vonzza a látogatókat.
A képeslapra illő táj azonban a tömegturizmus áldozatává vált. A kevesebb mint 120 ezer lakosú Brugge-ban 2023-ban rekordszámú, több mint 8,3 millió ember látogatott el. A helyieknek mostanra elegük lett – számolt be a Euronews.
Ez is érdekelhet! Olcsó sör és ingyenes programok: ez Nyugat-Európa legolcsóbb úti célja
A megoldás részeként a város megtiltotta új szállodák építését a történelmi belvárosban. Emellett az egész város területén leállította az új nyaralóházak építésére vonatkozó engedélyek kiadását. Egyes szakértők azonban rámutatnak, hogy az Airbnb-szerű szálláshelyek visszaszorítása nem fogja megoldani a város problémáját.
Ugyanakkor a város polgármestere kizárta annak lehetőségét, hogy Brugge-ben díjakat vagy látogatói korlátokat vezessenek be:
Nem tudjuk és nem is akarjuk szabályozni a városba való bejutást, mint Dubrovnikban vagy Velencében, ahol a közelmúltban egynapos belépődíjat vezettek be a túlzsúfoltság csökkentése érdekében
– mondta.
Olvasd el ezt is! 4 kevésbé ismert európai város, amit még nem leptek el a turisták
De történtek már kísérletek a városba érkező egynapos turisták számának megfékezésére. 2019-ben korlátozták a sétahajók forgalmát, és a közeli Zeebrugge-ban mostantól naponta a korábbi öt helyett legfeljebb kettő köthet ki.
A helyi hatóságok a brüsszeli repülőtéren is kivonták a középkori város reklámjait, hogy ne ösztönözzék a további látogatókat. A turisták beáramlása gazdasági előnyökkel jár, de óriási nyomást gyakorol a város infrastruktúrájára és közösségére is.