A kb. 4700 éves Matuzsálem-fa.
Fotó: Shutterstock

A kb. 4700 éves Matuzsálem-fa. Amerikai Egyesült Államokban, kelet-kaliforniai Fehér-hegység.

7 mesébe illő fa, mely a természet hatalmáról tanúskodik

Az emberiség által alkotott vívmányok mellett sokszor hajlamosak vagyunk megfeledkezni a természet erejéről és csodáiról. Bár már szinte hozzászoktunk, hogy a leleményességünk és tudományunk számtalan eszköz, épület és mesterséges technológiák létrehozására képes, néha nem árt figyelmeztetni magunkat arra, hogy mi mindent köszönhetünk a természet alkotásainak. Most 7 olyan különleges fát mutatunk be, melyek bizonyítékok arra, hogy sokszor a természet az élet legnagyobb alkotója.


Angyal Tölgy, Dél-Karolina, Egyesült Államok

Angyal T\u00f6lgy, D\u00e9l-Karolina

Angyal Tölgy, Dél-Karolina

Fotó: Shutterstock

A fát, amely túlélt már számtalan csapást, köztük hurrikánt és földrengést, 1400 évesre becsülik. Bár 20 méter magas, egy-egy ága elérheti a 30 méteres hosszúságot is. A legenda szerint a fa körül hajdani rabszolgák szellemei jelennek meg angyalok képében.

Majomkenyérfák útja, Madagaszkár

Majomkeny\u00e9rf\u00e1k \u00fatja, Madagaszk\u00e1r

Két fiú a hatalmas baobabfákkal szegélyezett út mellett.

Fotó: Shutterstock

A majomkenyérfa, más néven baobab fa Afrika, Madagaszkár és Ausztrália területein honos. Különféle részeit, beleértve a leveleket, gyümölcsét és kérgét, hagyományosan gyógyászati célokra használják. Érdekesség, hogy azokban a falvakban, amelyek mellett majomkenyérfák élnek, egészségesebbek az emberek.

Szivárvány eukaliptusz, Fülöp-szigetek

Sziv\u00e1rv\u00e1ny eukaliptusz, F\u00fcl\u00f6p-szigetek

Szivárvány eukaliptusz, illusztráció.

Fotó: Shutterstock

Ezeknek a fáknak a különleges jellegzetessége a kérge, amely szivárványszínekben pompázik. Átmenetet képez a kék, lila, narancs és barna színek között. Az év folyamán különböző időszakokban, darabokban veszti el a kérgét, így a színe fokozatosan elsötétül. A fából eukaliptuszolajat nyernek ki, amelyet gyógyászati és ipari célokra használnak.

Ezt is olvasd el! Még a tudósok sem értik, miért dőlnek az egyenlítő felé a világ legmisztikusabb fenyői

Matuzsálem-fa, a világ ma ismert legidősebb élőlénye (kb. 4700 éves)

Matuzs\u00e1lem-fa

Matuzsálem-fa

Fotó: Shutterstock

Ez a simatűjű szálkásfenyő az Amerikai Egyesült Államokban, a kelet-kaliforniai Fehér-hegységben él. Sajátos genetikai állományának köszönhetően képes túlélni mindenfajta éghajlatváltozást. A fa évgyűrűiből a tudósok sok mindent megtudtak az elmúlt évezredek klímaváltozásairól.

​Sárkányvérfa, Socotra, Indiai-óceán

\u200bS\u00e1rk\u00e1nyv\u00e9rfa

Sárkányvérfa

Fotó: Shutterstock

A sárkányvérfa esernyő alakú lombkoronával büszkélkedhet. A legenda szerint egy elefánt és egy sárkány párharca során, a sárkány kiömlő véréből keletkezett. Gyümölcsei kicsi, húsos bogyók, melyek teljes érése öt hónapig tart. Fejlődésük során zöldből feketévé válnak, majd éretten narancssárgává.

Figyelmedbe ajánljuk! Tudtad, hogy itthon is megterem a világ egyik legritkább gyümölcse?

Japán cseresznyefa, Japán

Jap\u00e1n cseresznyefa-vir\u00e1gz\u00e1s a Fidzsi-hegys\u00e9gn\u00e9l

Japán cseresznyefa-virágzás a Fidzsi-hegységnél

Fotó: Shutterstock

Március Japánban annyit jelent: cseresznyefa-virágzás. A helyiek a virágzást az élet körforgásának, a természet újjászületésének értelmezik és ez Japán nemzeti jelképe is. Sok turista kifejezetten a virágzás időszakában utazik Japánba, hiszen ez a látvány semmi máshoz nem hasonlítható.

​Montezuma ciprus, Oaxaca, Mexikó

\u200bMontezuma ciprus, Oaxaca, Mexik\u00f3

Montezuma ciprus, Oaxaca, Mexikó

Fotó: Shutterstock

Ennek a fának olyan gigantikus törzse van, hogy sokáig azt hitték, több fa alkotja. Testének göcsörtös formáiba a helyiek állatok képeit látják bele: oroszlánt, elefántot és krokodilt. Az élet fájának is nevezik és óriási tiszteletnek örvend Mexikóban.

A figyelmetekbe ajánljuk