Tallin.

4+4 ország ahol a legkönnyebb, illetve a legnehezebb külföldiként beilleszkedni

Az Expat Insider 2022 nevű felmérésének adatai alapján az InterNations összeállított egy rangsort azokról az országokról, ahol legkönnyebben, illetve a legnehezebben megy a beilleszkedés a külföldiek számára.


Az InterNations jelentése 52 célállomást elemzett világszerte, és rangsorolta őket a külföldiek életminősége alapján.

A felmérés részeként az Expat Essentials Indexből kiderül, hogy melyek azok a helyszínek, ahol a legkönnyebb, illetve a legnehezebb letelepedni. Az index a bürokráciára, a digitális életre és a lakhatásra vonatkozó adatokat tartalmazta.

Az első három helyen Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek és Szingapúr áll, mivel a nyelvi akadályok nem okoznak gondot, ugyanakkor minimális bürokratikus problémákkal számolni kell.

Ezzel szemben a rangsor végén álló országokban a külföldi lakosok olyan problémákkal küzdenek, mint a helyi nyelv elsajátítása és a digitalizáció hiánya.

Észtország az európai csúcson

Leo Roomets/Unsplash

Észtország a negyedik helyen áll az InterNations rangsorában, és ezzel a legjobb európai országnak minősül ebben az összevetésben. A külföldiek szerint a kelet-európai országban könnyű a beilleszkedés és az ügyintézés is remek.

A megkérdezettek közül tízből nyolcan találták könnyűnek a vízum megszerzését, ez azért is érdekes, mivel a világátlag csupán 56 százalék.

A megkérdezetteknek kevés problémájuk van a helyi hatóságokkal, és Észtország az 52 célállomás közül az első helyen áll az online kormányzati szolgáltatások elérhetősége tekintetében.

A felmérésben résztvevők kifejezetten díjazták Észtország készpénzmentes fizetési lehetőségeit és a nagysebességű internetet is többen kiemelték.

Az ország azonban a nyelv és a lakhatás tekintetében visszaesik a rangsorban, mivel az emberek 61 százaléka az észt nyelvet kifejezetten nehéznek minősítette.

Ez is érdekelhet: 8 dolog, ami ingyen van a repülőn, mégse használjuk ki eléggé

Málta sokaknak csalódást okoz

Nick Fewings/Unsplash

Észtországon kívül egyetlen európai ország sem került be az első tízbe. Több, az öreg kontinensen fekvő állam azonban „sikeresen” bekerült a legalsó helyen tanyázó 10 helyezett közé. Ilyen például Málta is, ami a 43. pozíciót foglalja el.

A Máltára települő külföldiek a bürokráciával küzdenek leginkább, az ország az utolsó helyen áll a világranglistán az adminisztráció tekintetében.

Ötből közel három külföldi állampolgár nehezen boldogul a helyi hatóságokkal. Sőt, Málta az utolsó helyen végzett a helyi bankszámlanyitás tekintetében, és csak hajszál híján csúszik ki az utolsó 10 helyezett közül a nagysebességű otthoni internet-hozzáférést vizsgáló rangsorban.

Az országba betelepülők azonban kifejezetten örültek annak, hogy nincsenek különösebb nyelvi akadályok, mivel Máltán szinte mindenki beszél angolul.

A franciáknál a nyelv és az adminisztráció okozza a legnagyobb problémát

Rodrigo Kugnharski/Unsplash

Az InterNations felmérése szerint a 44. helyezett Franciaországban élő külföldiek számára az egyik legnagyobb kihívást a nyelv jelenti.

A globális átlaghoz képest majdnem kétszer annyian találták nehéznek a franciaországi életet a helyi nyelv ismerete nélkül.

A másik nagy kihívás a külföldiek számára nem más, mint az adminisztráció: a megkérdezettek több mint a fele szerint nem könnyű a helyi hatóságokkal való kapcsolattartás, 32 százalékuk pedig nehezen nyit helyi bankszámlát.

Másrészről viszont tízből kilenc külföldi jónak ítéli Franciaország készpénzmentes fizetési lehetőségeit, és örülnek annak, hogy korlátlanul hozzáférhetnek az online szolgáltatásokhoz, például a közösségi médiához.

Olaszország és a bürokrácia

Giuseppe Mondì/Unsplash

Annak ellenére, hogy Olaszország egy népszerű turistaparadicsom, a külföldi munkavállalás szempontjából az egyik legrosszabb lokációnak számít. Nagy valószínűséggel ennek köszönhető a nem éppen fényes 48. hely.

Az ország különösen rosszul teljesített az adminisztráció-kategóriában: átlagosan háromból több mint két külföldi szerint nehéz a helyi bürokráciával megbirkózni.

Olaszország a bankszámlanyitás és a vízumszerzés egyszerűsége tekintetében is az utolsó 10 helyezett között van.

A megkérdezettek körülbelül 40 százaléka elégedetlen az online ügyintézési szolgáltatások minőségével, további 16 százalékuk pedig az otthoni interneteléréssel küzd.

Na de mi a probléma Németországgal?

Ricardo Gomez Angel/Unsplash

Sokak számára meglepő lehet, de Németország a négy alkategóriából háromban is az utolsó 10 között végzett: lakhatás, digitális élet és nyelv.

Ezekkel az értékelésekkel pedig az ország a lista legalján található.

A külföldiek arról számolnak be, hogy Németországban nehéz megfizetni és megtalálni az ideális szállást.

Akár három hónapig is eltarthat, amíg még egy ideiglenes lakást is találunk

– mondja egy lengyel munkavállaló.

A külföldiek 46 százaléka szerint nehéz úgy élni Németországban, hogy nem beszélik a helyi nyelvet.

Németországban a digitalizáció hiánya a másik nagy probléma, és a külföldiek 24 százaléka nehezen jut hozzá otthoni nagysebességű internethez, míg 27 százalékuk csalódott a készpénzmentes fizetési lehetőségek hiánya miatt.

Bár az ország valamivel jobban teljesít az ügyintézés kategóriájában, a megkérdezettek 52 százaléka még mindig nehezen boldogul a helyi hatóságokkal.

Forrás: Euronews

el\u0151fizet\u00e9s

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!

A figyelmetekbe ajánljuk