1. Pompeji, Olaszország
A mai Nápoly közelében fekvő ókori települést a Vezúv Kr. u. 79-es kitörése pusztította el. A katasztrófa vulkáni hamu alá temette Pompejit – ezáltal pedig figyelemre méltó részletességgel megőrizte épületeit, sőt, lakosainak maradványait is. A Forum és az amfiteátrum mellett érdemes megnéznünk a grandiózus freskókkal díszített Misztériumok villáját, amely Pompeji egyik legjobb állapotban fennmaradt épülete.
Az UNESCO világörökségéhez tartozó helyszínen látogatóként túrákon is részt vehetünk, írja a Drive. Ezek jellemzően három órán át tartanak – ez idő alatt pedig a római kultúra csodái mellett a természet elsöprő erejével is találkozhatunk.
Pompeji, Olaszország
Fotó: Shutterstock
2. Plymouth, Montserrat
A Karib-térségben fekvő aprócska Montserrat szigetének egykori fővárosát 1995-ben pusztította el a Soufrière Hills nevű tűzhányó. Az 1995-ös kitörések vastag hamuréteg alá temették a várost, ám a lakosság – Pompejivel ellentétben – még időben el tudott menekülni.
A helyszín ma már nyitva áll a látogatók előtt, akik idegenvezetőkkel járhatják be az egykor virágzó települést, a szellemváros mellett pedig a most már szunnyadó vulkán is közelről megtekinthető.
Plymouth, Montserrat
Fotó: Shutterstock
3. Johnstown, Pennsylvania, USA
Az 1889-es johnswtowni árvíz az Egyesült Államok történelmének egyik legsúlyosabb katasztrófája volt. A Pennsylvania-csatorna egyik gátjának átszakadása következtében a várost hihetetlen víztömeg tarolta le, több mint 2200 emberéletet követelve.
A romokat ma tematikus túrák során felfedezhetjük fel, és megnézhetjük az újjáépített várost is, amely magasabbra került annak érdekében, hogy a hasonló katasztrófák elkerülhetőek legyenek.
Johnstown, Pennsylvania, USA
Fotó: Shutterstock
4. Fukusima, Japán
A fukusimai atomerőmű 2011-es katasztrófájának híre valószínűleg sokakban friss emlékként él. A Japán történelmében rekorderejűnek számító, Richter-skála szerinti 9,1-es földrengés akkora szökőárat indított el, amely az erőmű három reaktorában is olvadást okozott. A szétáradó radioaktív szennyeződés miatt 20 kilométeres körzetben evakuálták a lakosságot.
Fukusimát és a körülötte fekvő lezárt területet ma is gondosan ellenőrzik, azonban szigorú protokollok mellett már szerveznek túrákat a környékre. Ezek során a látogatók az erőmű külsejét és a zárt zónán kívüli részeket fedezhetik fel.
A fukusimai atomerőmű
Fotó: Shutterstock
Ajánljuk figyelmedbe! Egy hajszálon múlt az emberiség kihalása, csak eddig senki nem tudott róla
5. Hirosima, Japán
A Hirosimai Béke Emlékpark a világtörténelem egyik legsúlyosabb csapásának, az 1945. augusztus 6-ai atomtámadásnak állít emléket. A múzeumban személyes történeteken és korabeli műtárgyakon keresztül ismerkedhetünk meg az atombomba pusztító hatásával és a nemzeti traumával.
A békéért folytatott folyamatos küzdelem jegyében a parkban található egy 1964-ben meggyújtott emlékláng, amely szüntelenül ég mindaddig, amíg a világban teljesen be nem tiltják a nukleáris fegyvereket.
Hirosimai Béke Emlékpark