Kyoto
Fotó: Shutterstock

Japánba utazol? Erre a 6 dologra figyelj oda, ha nem szeretnéd megsérteni a helyieket

Japán eddig is Ázsia legfelkapottabb országai közé tartozott az utazók körében, és mivel egyre megfizethetőbb célpontnak számít, ez a tendencia 2025-ben aligha fog változni. Ha úgy döntesz, te is meglátogatod a felkelő nap országát, érdemes tisztában lenned néhány íratlan szabállyal.


​Állj sorba

A japán kultúrában mélyen gyökerezik a rendezett sorban állás. A megfelelő etikett betartása alapvető fontosságú – akár a buszra várakozol, akár egy étterembe próbálsz bejutni. A japánok az érkezési sorrendben történő kiszolgálás elvét vallják, éppen ezért hihetetlenül udvariatlannak számít, ha valakit beelőzünk a sorban.

sorban \u00e1ll\u00f3 jap\u00e1n emberek

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​Legyél pontos

A pontosság kulcsfontosságú Japánban. Akár vonatra szállsz, akár buszra ülsz, biztos lehetsz benne, hogy az adott tömegközlekedés eszköz percre pontosan a menetrend szerint érkezik. Ennek megfelelően, ha egy japán barátoddal vagy munkatársaddal találkozol, ne feledd, hogy a késést udvariatlanságnak és tiszteletlenségnek tekintik.

metr\u00f3 Toki\u00f3ban

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​Szürcsöld a levest

A japán kultúrában nem nézik rossz szemmel, ha evés közben szürcsölsz, sőt, ezt kifejezetten a megbecsülés jelének tekintik. Bár az evés közbeni hangoskodás elsőre szokatlan lehet, érdemes kipróbálni a leves alapú tésztaételek, például az udon, a soba és ramen esetében – a japánok elég furcsának tartják, ha egyáltalán nem szürcsölsz. A technikának ráadásul előnyei is vannak: a forró étel így sokkal hamarabb lesz ehető hőmérsékletű, és az ízeket is intenzívebben érzed majd.

ramen\u00e9tterem Oszak\u00e1ban

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​Figyelj oda az evőpálcikák használatára

A japán étkezési etikett szerint nem szabad függőlegesen a rizsestálba szúrni az evőpálcikákat, mivel ez a temetkezési rituálék során használt füstölőkre emlékeztet. Tartózkodj attól is, hogy az ételt közvetlenül az egyik pálcikáról a másikra adod át, mivel ez a mozdulat a hamvasztás során alkalmazott csontgyűjtő szertartásra emlékeztet.

t\u00e9sztaev\u00e9s ev\u0151p\u00e1lcik\u00e1val

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​Ha tetoválásaid vannak, nézd át az onszen szabályzatát, mielőtt belépsz

Mielőtt meglátogatnál egy hagyományos japán fürdőt, ellenőrizd az adott létesítmény szabályait, amennyiben tetoválásaid vannak. A japán hagyomány szerint a tetovált személyek sokáig egyáltalán nem mehettek be az onszenekbe, mivel a testmódosításnak ez a formája a szervezett bűnözéssel hozható összefüggésbe. Bár a rengeteg tetovált turista miatt a szabályok ma már sokkal lazábbak, még mindig vannak olyan helyek, ahol nem fürödhetnek a tetovált emberek.

Tetov\u00e1lt embereknek sz\u00f3l\u00f3 figyelmeztet\u0151 t\u00e1bla egy onszenben

Tetovált embereknek szóló figyelmeztető tábla egy onszenben (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

​Ne érj hozzá a cseresznyevirághoz

Ha a szakuravirágzás szezonjában utazol Japánba, fontos, hogy ne érintsd meg az apró virágokat, és semmiképp ne szedd le őket, mivel azok hagyományosan az élet törékenységét szimbolizálják. Mondanunk sem kell, hogy a famászás ebben az esetben szóba se jöhet – jobb, ha távolról gyönyörködsz az egyedülálló látványban.

szakuravir\u00e1gz\u00e1s Oszak\u00e1ban

Szakuravirágzás Oszakában (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

Forrás: Chubb


A figyelmetekbe ajánljuk