Tokió városképe

Hogyan ne tűnj turistának, ha a japán fővárosba látogatsz? Segítünk!


Tokió egy olyan város, amelyről talán többes számban is jól beszélhetünk, ahogyan a görögök Athénról szoktak − ez a város a világ legnagyobbja, és még a helyiek sem biztos, hogy életük során képesek felfogni az egész várost. A 23, egymástól eltérő, jellegzetesen egyedi kerületből álló Tokióról mindenkiben más benyomást kelthet − attól függően, hogy melyik területen tölti a legtöbb időt.

Van azonban néhány egyetemes szabály is, melyeket érdemes ismerni, amikor a városban tartózkodik az ember. Összegyűjtöttünk néhány tippet a CN Traveller cikkének segítségével, hogy zökkenőmentesen és kellemesen élvezhesd a megapolisz nagyságát.

​1. A Narita repülőtér helyett válaszd a Haneda repülőteret érkezési pontként!

Toki\u00f3

Fotó: unsplash

Lehet, hogy a Narita a nagyobb és híresebb tokiói repülőtér, de a Haneda a városban található, míg a Narita Tokió keleti peremén. Ez azt jelenti, hogy a Hanedáról a városközpontba ingázva időt és pénzt takaríthatsz meg. A csodálatos tömegközlekedési rendszernek köszönhetően pedig könnyen választhatsz a vonatok és a buszok között.

2. Szerezz magadnak egy Pasmo-t (vagy egy Suica-t)!

Ezekkel a megalopolita szerpentines közlekedési rendszerben való kalandozásod egy sétává válik. A Pasmo (vagy Suica – a másik vasúttársaságnál) egy szuperokos kártya, amellyel nemcsak a pályaudvar kapuján juthatsz át, hanem mindenért fizethetsz, a buszjegyektől kezdve a büféautomatákból származó rágcsálnivalókon át a tokiói kényszervásárlásokig.

Bármelyik vasútállomáson könnyen beszerezhetsz egyet a jegykiadó automatákból, feltöltheted jennel, és a helyiekhez hasonlóan könnyedén fel- és leszállhatsz a közlekedési eszközök között.

​3. Ne feledd, hogy ez egy készpénzes ország!

Bármennyire is futurisztikusan képzeled el Japánt, ez még mindig egy olyan ország, amely nagyon is a kézzelfoghatóságban − és bizonyos mértékig az érzékszervi élményben − gyökerezik. Ezért van az, hogy a japánok inkább képregényeket kölcsönöznek, minthogy kindle-t vegyenek, és inkább készpénzt hordanak maguknál, minthogy bank- és hitelkártyát használjanak.

Szóval mindig készülj fel egy vastag köteg jennel, mert vannak olyan ötcsillagos ryokanok vagy felső kategóriás sushi éttermek, amelyek nem hajlandók elfogadni a bankkártyát.

Ha több készpénzre van szükséged, keresd meg a legközelebbi 7-Elevent − általában mindben van bankautomata.

​4. Készülj fel a méretekre!

Toki\u00f3 utcak\u00e9p emberekkel

Fotó: unsplash

Szokj hozzá, hogy Tokióban minden kicsi. Az első kicsinyítő dolog, amit észrevehetsz, valószínűleg a szállodai szobád, ami leggyakrabban az ágy és a fürdőszoba mérete. Próbálj meg keveset csomagolni, és ellenőrizd az ágyméretet, amikor lefoglalod a szállásodat − a legtöbb szállodában a legnagyobb méret a queen size, és csak kevés szállodában van king-size ágy. A legtöbb étterem is kicsi.

Hacsak nem egy családi étterembe vagy egy bevált izakajába érkezel, általában kihívás négy főnél nagyobb csoport számára asztalt találni.

​5. Légy tisztában azzal, hogy a legtöbb kávézó és étterem csak délelőtt 11 óra után nyit ki!

Bár Tokió a világ legnagyobb ünnepe, a lakoma ebédidőben kezdődik, nem reggelivel. A legtöbb vendéglátóhely ebédidőben kezdi az első kiszolgálást, és szinte semmi sem nyit ki reggelire, hacsak nem olyan nemzetközi helyről van szó, amelynek étlapján egyértelműen szerepel a reggeli. Tokió lakói otthon reggeliznek, kisboltból, vagy egyáltalán nem reggeliznek, mert túlságosan lefoglalja őket a rohanás, hogy felférjenek a zsúfolt vonatra, mielőtt az ajtók bezárulnak.

6. A nyilvános szemetesek ritkák − hozz magaddal egy zacskót a szemétnek!

Egy 1995-ös belföldi terrortámadás, amelyben halálos szaringáz is szerepet játszott, arra késztette a kormányt, hogy a jövőbeli támadások megelőzése érdekében távolítsa el a nyilvános szemeteseket, mivel ott könnyen elhelyezhetőek a veszélyes anyagok. Ettől függetlenül még előfordulnak néhány helyen a közparkokban, egyes vasútállomásokon, nyilvános mosdókban és kisboltok előtt.

De inkább vigyél magaddal egy üres műanyag zacskót, amelyben a szemetet tarthatod.

​+1. A csend aranyat ér

metr\u00f3 \u00e1llom\u00e1s Toki\u00f3ban

Fotó: unsplash

Lehet, hogy Tokióban zúgnak a háttérben a harsogó reklámképernyők vagy az üzletek előtt ajánlatokat kiabáló eladók hangjai, de tőled elvárják, hogy csendben legyél − különösen, ha vonaton, buszon vagy más tömegközlekedési eszközzel utazol. A vonat kocsijában nem tilos beszélgetni, de ha a hangod elég hangos ahhoz, hogy a körülötted ülők is hallják, azt udvariatlannak tartják. A japánok tiszteletben tartják, hogy másokkal is megosztják a teret, ezért a hangerő visszafogása − beleértve az telefont is, nem is telefonálnak a járműveken − elfogadott etikettnek számít.


A figyelmetekbe ajánljuk