A DIPNDIVE nemrégiben készült kutatásának köszönhetően kiderült, melyek 2025 legkevésbé turistabarát városai – ezeknek közös vonása, hogy hihetetlenül felkapottak, és az elharapódzó túlturizmus ellenére is rengetegen látogatják meg őket. A vállalat a turisták lakosságszámhoz viszonyított arányát, a zajszintet, a levegő minőségét és a hétköznapi szolgáltatások árát is megvizsgálta, így alakult ki a végső pontszám.
Párizs (71/100)
Párizs már hosszú-hosszú ideje Európa (és a világ) egyik legfelkapottabb városa, amelyet minden évben az egyedülálló kultúra rajongói és a romantikus kiruccanásra vágyó szerelmespárok milliói látogatnak meg. Éppen emiatt viszont nem olyan meglepő, hogy a francia főváros a nap 24 órájában meglehetősen zsúfolt:
100 ezer helyi lakosra 273 ezer turista jut, jelenlétük pedig nagyban hozzájárul a megemelkedett zajszinthez is.
Ha viszont nem bánjuk, hogy egy-egy galériába betérve turisták ezreivel kell megküzdenünk a legjobb helyekért, akkor pozitívumként felróhatjuk, hogy – a Metro szerint – az étkezés meglepően pénztárcabarát a városban.
Fotó: Shutterstock
Ez is érdekelhet! Párizs egyik legismertebb kulturális helyszíne hamarosan 5 évre bezár
Milánó (73/100)
Milánó a divat és dizájn európai fővárosa: olyan divatházak székhelyét találjuk itt, mint a Prada, az Armani vagy épp a Dolce & Gabbana. A város emellett híres kifinomult építészetéről is, mindennek azonban megvan az ára, hiszen Milánó finoman szólva sem tartozik a legolcsóbb olaszországi célpontok közé.
A DIPNDIVE összeállítása szerint az olasz városban drágább egy átlagos étkezés, mint Párizsban, de egy vonaljegy is 870 forintba kerül – a bűnözési rátáról pedig még nem is beszéltünk.
Fotó: Shutterstock
Zürich (77/100)
Letaglózó kastélyok és csodás kilátás az Alpokra – csak néhány előny, amivel a svájci város kecsegtet. A látszólag idilli kép mögött azonban elképesztő árak bújnak meg: Zürich Európa egyik legdrágább városa, ahol egy átlagos étkezés 10 500 forintba, egy vonaljegy pedig 1860 forintba kerül. Éppen ezért a város nem igazán alkalmas egy spontán utazásra – ha viszont tudatosan tervezünk, nem érhet meglepetés az utunkon.
Ami talán kárpótol a nehézségekért, az az a tény, hogy a kontinens egyik legbiztonságosabb és legtisztább nagyvárosáról van szó.
Fotó: Shutterstock
Ha tovább olvasnál: 5 népszerű, ám túlzsúfolt európai város, ahol a helyiek nem kérnek a turistákból
London (82/100)
Az Egyesült Királyság fővárosában megtaláljuk a világ leghíresebb, legfelkapottabb nevezetességeit. Akár a Nemzeti Galériába, akár a British Museumba látogatunk el, esetleg a King’s Crossnál sétálunk, abban biztosak lehetünk, hogy az év minden szakaszában rengeteg turista között találjuk majd magunkat. A külsőbb kerületekben elmenekülhetünk a zsúfoltság elől, ám a magyar szemmel nézve meglehetősen borsos árak itt is ugyanúgy szembejönnek majd. A tömegközlekedés átlagosan 1340 forintba, egy étkezés pedig közel 10 ezer forintba kerül.
A hatalmas tömeg ellenére a légminőség teljesen átlagos, de a zajszennyezés magas – jó kérdés, hogy ilyen feltételek mellett mennyire éri meg 2025-ben Londonba utazni egy kevésbé felkapott, barátságosabb angliai célpont helyett.
Fotó: Shutterstock