Clovelly
Fotó: Shutterstock

Kitiltották a kocsikat ebből a mesebeli brit faluból

A Devon megye északi részén fekvő angol halászfaluba érkezve nem csoda, ha azt érezzük: megállt az idő. A macskakővel borított településen egyetlen autót sem találunk majd, így a legtöbb látnivalóhoz gyalog juthatunk el, de néhány helyihez hasonlóan közlekedhetünk szamárháton is, írja a Drive.


Az Egyesült Királyság délnyugati részén található Clovelly egy privát kézben lévő halászfalu. Bár a településen nagyjából 400 ember él, az utcák mégis gyakran zsúfoltak, hiszen folyamatosan érkeznek a látogatók, hogy eltöltsenek pár napot a csendes és egyedülálló atmoszférájú helyen.

A belépőjegy szerencsére nem túl drága: egy felnőtt jegy ára 4 ezer forint, a hétéves kor feletti gyerekek pedig 2500 forintért léphetnek be a faluba.

Az egész településen tilos autóval közlekedni, a kocsival érkezőknek egy nagy parkolóban kell hagyniuk a járművüket a kirándulás előtt.

A falu története meglehetősen különleges: a fennmaradt leírások szerint Anglia első normann királya, I. Vilmos (Hódító Vilmos) adta ajándékba feleségének. Egészen a 13. század elejéig királyi tulajdonban volt, mígnem a nemes Giffard család megvásárolta 1242-ben.

Clovelly ezután jóformán ismeretlen maradt a külvilág számára – egészen a 19. századig, amikor Charles Kingsley megírta Westward Ho! című regényét, amely a térségben játszódik, ennek köszönhetően pedig Clovelly is egyre népszerűbb lett a turisták körében.

Clovelly egy utc\u00e1ja

Fotó: Shutterstock

A falvat 1884-ben Christine Hamlyn örökölte, aki férjével együtt újította fel az épületeket. Clovelly azóta is a családhoz tartozik – jelenleg az egyik leszármazott, John Rous a tulajdonos.

Gyalogos vagy szamárháton megtett túránk során eljuthatunk a tengerpartra, mely Anglia leghosszabb, több mint ezer kilométeres délnyugati partszakaszának része. Említésre méltó még a falu híres botanikus kertje is, ahol rengeteg különböző virággal és növénnyel ismerkedhetünk meg a viktoriánus házak között, de megkóstolhatjuk az itt termő zöldségeket és gyümölcsöket is.

Az egyik legjelentősebb történelmi emlék a falu rakpartja, amit a 13. században építettek az erős szél elleni védekezésként, ez ugyanis ellehetetlenítette a hajók kikötését. A rakpart már csak amiatt is izgalmas, mert struktúrája rengeteg kérdést felvet a korabeli építészettel kapcsolatban – a mai napig talány például, hogy a helyiek hogyan voltak képesek ilyen hatalmas szikladarabokat a vízhez hordani, illetve hogyan tudták ennyire pontosan és stabilan összeilleszteni őket.

Ha pedig megnéztük a botanikus kertet és besétáltuk a tengerpartot is, mindenképpen tájékozódjunk, hogy mikor indulnak a helyi workshopok, ugyanis az itt élők főként kézművességgel foglalkoznak a turizmus mellett.

Rendszeresen indulnak szappan- és gyertyakészítő tanfolyamok, de megtanulhatunk kötni, horgolni és kerámiázni is.

A figyelmetekbe ajánljuk