A melbourne-i Monash Egyetem új kutatása minden eddiginél erősebb párhuzamot von a Föld és a Vénusz között, írja a Space.
Bár úgy tűnik, ma a Vénuszon nincs olyan mértékű tektonikus aktivitás, mint a Földön, a távoli bolygó törésvonalai és vulkánjai arra utalnak, hogy ez egykor máshogy volt. Egy új kutatás különös fennsíkokat fedezett fel a Vénusz felszínén, ami arra utal, hogy évmilliárdokkal ezelőtt olyan intenzív tektonikus tevékenység zajlott a bolygón, mint aminek a Föld legkorábban kialakult kontinenseit köszönhetjük.
Ez is érdekelhet! Fontos dolgot fejthettek meg a Holddal kapcsolatban
Nem gondoltuk volna, hogy a Vénusz a maga perzselő, 460 Celsius-fokos felszíni hőmérsékletével és a lemeztektonika teljes hiányával mégis ilyen összetett geológiai jellemzőkkel rendelkezik
– mondta Fabio Capitanio, a Monash Egyetem Föld, Légkör és Környezet Tanszékének vezetője.
A NASA-val együttműködésben készült új tanulmány megkérdőjelezi a bolygók fejlődéséről alkotott elképzeléseinket.
A Vénusz (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
A lemeztektonika elmélete szerint egy kőzetbolygó kérgének merev külső rétege több nagy lemezből áll, amelyek egymás körül mozognak. Ezek a mozgások segítenek a bolygó alakjának kialakításában – aktív lemeztektonikát eddig viszont csak a Földön figyeltek meg. A Vénuszon jelenleg csak egyetlen, minimális mozgást mutató lemez van.
A folyamat vizsgálatához Capitanio csapata a Vénuszon található, Ishtar Terra felföldnek nevezett képződményt vette szemügyre, amely a lemezaktivitás mai hiányát figyelembe véve igen különös, hogy létrejöhetett.
Az eredmények arra utalnak, hogy a fennsík minden bizonnyal ugyanúgy alakult ki, mint a Föld legősibb tektonikus lemezei.
Ajánljuk figyelmedbe! Óceánt talált az Uránusz egyik holdján a James Webb
Ez az eredmény lenyűgöző új perspektívát nyújt a Vénuszról és annak a korai Földdel való lehetséges kapcsolatáról
– mondta Capitanio.
A Vénuszon talált jellegzetességek feltűnően hasonlítanak a Föld korai kontinenseire, ami arra utal, hogy a Vénusz múltjának dinamikája közelebb áll a Földéhez, mint azt korábban gondoltuk.