Három évtizedes adatokat felhasználva a NASA tudósai azt állítják, hogy rájöttek, mi történik a Vénusz hőjével, illetve felfedezték, hogy a bolygó felszíne túlságosan puha.
A NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) a Nature Geoscience folyóiratban közzétett új eredményekről szóló bejegyzésében megjegyezte, hogy a legfrissebb Vénusz-felfedezések abból erednek, hogy a csillagászok megpróbálták megérteni a bolygó felszínét, amely a Földdel ellentétben nem rendelkezik tektonikus lemezekkel, amelyek megmagyaráznák, hová tűnik a hő.
Olvasd el ezt is! Nagy hűhó a semmiért: ezért bukott meg az életjeleket kereső Vénusz-misszió
Bolygónk hővesztesége szorosan összefügg a tektonikus lemezekkel. A Vénusz pedig bizonyíthatóan ugyanúgy veszíti el a hőt, mint a Föld, azonban nincsenek tektonikus lemezei. A bolygókutatók ezért érhető módon, régóta kérdőre vonják, hogy pontosan mi okozza a hőveszteségét.
A NASA 1990-es évek elején a Vénuszt vizsgáló Magellán-missziójának adatait vizsgálva a JPL kutatói több tucat, korábban nem vizsgált koronát, azaz „kör alakú geológiai jellegzetességet" néztek meg közelebbről, amikor megpróbálták kitalálni, mi történik a bolygón. Ekkor megállapították, hogy ezek a koronák általában ott bukkanak fel, ahol a legvékonyabb a litoszféra, ami vulkáni tevékenységet jelez.
Ahogyan egy vékony lepedő több testhőt bocsát ki, mint egy vastag takaró, úgy a vékony litoszféra is több hőt enged ki a bolygó belsejéből a külső rétegbe, az olvadt kőzetfoszlányokon keresztül
– írták a kutatók.
A study using data from @NASA's Magellan mission has found that Venus' 'squishy' outer shell may be resurfacing the planet. This new information could help us better understand how Earth's tectonics began over 2.5 billion years ago! https://t.co/vjmCa4ZgIB pic.twitter.com/kkjThR2RGt
— NASA JPL (@NASAJPL) February 23, 2023
A NASA által vizsgált 65 korona közül néhány több száz kilométer átmérőjű volt.
Bár a Vénuszon nincs a Földhöz hasonló tektonika, úgy tűnik, hogy ezek a vékony litoszférájú régiók jelentős mennyiségű hőt engednek távozni, hasonlóan azokhoz a területekhez, ahol új tektonikus lemezek alakulnak ki a Föld tengerfenekén
– mondta Suzanne Smrekar, a JPL vezető kutatója.
Mivel mindezek az eredmények csak az archív adatokból származnak, Smrekar és csapata nagy reményeket fűz a hamarosan induló Venus Emissivity, Radio science, InSAR, Topography, And Spectroscopy (VERITAS) misszióhoz, amely még közelebbről fogja megvizsgálni a bolygót. És remélik, hogy az előző próbálkozásoknál sikeresebb küldetést hajthatnak végre.
A tudósok szerint a VERITAS segítségével a tudósok képesek lesznek meghatározni, hogy a vulkanizmus tényleg eléggé puhává teszi-e a litoszférát ahhoz, hogy annyi hőt veszítsen, mint a Föld, vagy a Vénusz még több rejtélyt tartogat.