A SpaceX Polaris Dawn magánmissziójára készülő űrhajósok zavarba hozták a netezőket furcsa, már-már hátborzongató szemeikkel.
„Mi ez a furcsa Photoshop a Polaris Dawn legénység minden egyes tagjának szemében?" – kérdezhetnénk. Azonban nem erről van szó, ugyanis ezek az űrhajósok nem egy rossz Photoshop-munkának köszönhetik hátborzongató kinézetüket, hanem valami sokkal lenyűgözőbbnek: csúcstechnológiás kontaktlencséknek.
Anna Menon, a küldetés egyik űrhajósa és a SpaceX vezető űrműveleti mérnöke a Twitteren posztolt egy bejegyzést, amin megfigyelhetjük a különleges lencsét.
A videón látható egy glóriaszerű fénygyűrű, amely a pupillák belsejét körvonalazza, illetve egy észrevehető, de kicsi fehér téglalapot, ami fényesen tükröződik benne.
Eye will be back…for research. Polaris Dawn will carry with us on our mission 38 experiments from 23 partner institutions, including this device that measures intraocular pressure through a contact lens. See https://t.co/VHKqpel7BB for more! pic.twitter.com/QBGqziW4Ij
— Anna Menon (@annawmenon) October 24, 2022
Menon szerint a speciális kontaktlencséket minden űrhajós viselni fogja, hogy mérni tudják a szemnyomásukat. Ez része a University of Colorado Boulder tanulmányának, amely az űrrepüléssel összefüggő neuro-okuláris szindróma nevű, nemrégiben felfedezett betegséget vizsgálja.
SANS-szindrómát, a gravitáció hiánya által okozott agyi duzzanattal hozták összefüggésbe. Ugyanis a gravitáció hiánya az űrben megváltoztatja a folyadékok mozgását a testben, és a folyadékok felúszhatnak a fejbe. Ez az állapot pedig elhomályosíthatja az űrhajósok látását. Hosszú távú hatásai még nem ismertek, ahogyan az okai sem, de azáltal, hogy az űrhajósok mikroérzékelőkkel felszerelt okoskontaktlencséket viselnek, a tudósok azt remélik, hogy meg tudják mérni, hogyan alkalmazkodik a szem a mikrogravitációba kerülve.
A jelenlegi elmélet tehát a szem és az agy folyadékeltolódásait teszik felelőssé a SANS-tünetekért, amit a tudósok szerint a kontaktlencsék adatai is megerősíthetnek majd.