Az Európai Űrügynökség (ESA) új videójában megcsodálhatjuk a Mars négyezer kilométer hosszú völgyét, a Valles Marinerist, amit a csillagászok a „vörös bolygó Grand Canyonjának" is neveznek.
A videóban pedig egy újabb képződményt figyelhetünk meg, illetve olyan kanyont láthatunk realisztikus formában, amit eddig kizárólag statikus felvételeken láthattunk: a Noctis Labyrinthust, vagyis az Éjszaka Labirintusát.
Ez is érdekelhet: Rendkívül egyszerű oka lehet annak, hogy a Mars miért nem alkalmas az élet kialakulására
A meredek völgyek egyedülálló rendszerét a Naprendszer legmagasabb vulkánjai szegélyezik, amelyek a tudósok szerint a hatalmas kanyonokat úgy alakították ki, hogy a bolygó kérge évmilliárdokkal ezelőtt felfelé nyúlt és repedéseket képezett.
A labirintus melletti másik régió a Tharsis vulkáni térség, ám részben az itt zajló aktív vulkáni tevékenység alakította a Noctis látképét is. A fennsík helyenként sokat veszít magasságából és akár hat kilométer mély mélyedéseket is tartalmaz, valamint földcsuszamlások nyomai is fellelhetőek rajta. Az egyik ilyen földcsuszamlást, amelyet a NASA Viking Orbiter nevű űrszondája észlelt, a völgyfenéken elképesztő, 40 kilométeres hosszúságban húzódik.
A bolygó körül keringő műholdak által végzett részletes méréseknek köszönhetően pedig ezeket az egyedülálló földrajzi látványosságokat 3D-ben is láthatjuk.
A felvételeket az ESA Mars Express űrszondája által a térségről készített részletes sztereófelvételek és a meglévő topográfiai adatok felhasználásával készítették. A megszokott 300 kilométeres magasság helyett most a felszíntől 4000-10 ezer kilométeres távolságból készítették, így szélesebb területet tudnak bemutatni a csillagászok.