Nehezen megfoghatóak, mégis rendkívül fontosak az emberiségnek: a színek nemcsak érzelmi hatással vannak ránk, de még a hangulatunkat is képesek befolyásolni. Az emberiség – habár sokáig nem minden színt látott – sok mindent fejtett már meg bizonyos árnyalatokról: tudjuk, mitől vörös a Mars, miért alakult ki a különleges, vöröses színű cicák színe, de azt is megfejtettük már, hogy a narancs vagy narancsszín létezett korábba. A tudomány, akárcsak az emberi elme, sok meglepetést tartogat még tarsolyában, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy kutatók most azzal álltak elő, hogy felfedeztek egy olyan új színt, melyet emberi szem még nem látott.
A tudományos világot megrengette az az új felfedezés, melyet a kaliforniai Berkeley Egyetem kutatói tettek közzé. A szakemberek olyan színt alkottak, amelyet az emberi szem még nem érzékelt. Eddig azért nem láthattuk, mert a színélmény olyan színtérben létezik, amelyhez a szemünknek nincs hozzáférése. Akkor mégis hogyan sikerült elkapni?
A természetben valóban nem, de laboratóriumi közegben sikerült rátalálni az „olo” elnevezésű színre, mely egy rendkívül telített kék-zöld árnyalatot foglal magában. A színt kizárólag speciális kísérleti körülmények között lehetett megfigyelni.
Ezt is olvasd el! Nem gondoltuk volna, hogy emiatt csomagolják színes hálókba a citrusféléket
Mi az az „olo”?
Illusztráció.
Fotó: Shutterstock
Ez egy teljesen új színélmény, amelyet a kutatók egyedülálló módszerrel, célzott lézerimpulzusokkal váltottak ki a kísérletben résztvevők retinájában.
Ahhoz, hogy megkapják az eredményt, a kutatóknak ki kellett tágítaniuk az emberi retinát és ki kellett bővíteniük a színskálát. Bizonyítékuk egy „Óz” névre hallgató prototípus, amely képes megváltoztatni a színjelek továbbításának módját – szemsejtről szemsejtre, majd tovább az agyba.
Tekintve, hogy mi nem rendelkezünk megfelelő eszközökkel, így cikkünkben szemléltetni nem, csak körülírni tudjuk ezt a színt.
A kísérlet során a szakemberek az úgynevezett M-kúpsejteket stimulálták, amelyek a zöld fény színérzékeléséért felelősek. Ezeket a sejteket a természetes fényviszonyok között sosem aktiválják önállóan, mivel a fények mindig több kúpsejtet egyszerre ingerelnek. Valahogy így néz ki a dolog: a retinánkban különböző típusú kúpsejtek vannak, amelyek a színeket érzékelik – például az egyik a zöldet, a másik a pirosat, a harmadik a kéket. Amikor természetes fény éri a szemünket, az általában többféle hullámhosszúságú fényt tartalmaz egyszerre.
Ez azt jelenti, hogy sosem csak egyetlen kúpsejttípus aktiválódik, sokkal inkább több egyszerre, mivel a fényben egyszerre van például pirosas és zöldes összetevő is. A célzott lézerimpulzusok segítségével viszont elkülönítve aktiválhatták ezeket a sejteket, így létrehoztak egy színélményt, amelyet a résztvevők korábban még soha nem tapasztaltak.
Figyelmedbe ajánljuk! Ez nem kalitka, sokkal inkább játék – mit érdemes tudni a színtanácsadásról?
A kutatás új megvilágításba helyezi az emberi látás és színérzékelés működését. Habár az „olo” nem reprodukálható hagyományos eszközökkel, a kutatók remélik, hogy ez a módszer segítheti a színvakság megértését és hozzájárulhat a kezeléséhez is, valamint új eszközöket adhat a látáskutatás területén – olvasható a Science Alert oldalán.