Tutanhamon sírja
Fotó: Shutterstock

Talán az eddigi legmerészebb elmélet Tutanhamon haláláról

Új elmélet született Tutanhamon, Egyiptom egyik leghíresebb fáraójának halálának okáról. Korábban felmerült, hogy a fárató maláriafertőzés következtében halt meg 19 évesen, de egy tudós egy jóval merészebb ötlettel állt elő: Tutanhamon halálában az alkohol is közrejátszhatott.

Sofia Aziz orvosbiológiai egyiptológus azt mondta a BBC Science Focusnak, hogy Tutanhamon ittas állapotban valószínűleg balesetezett szekerével, és a borulás következtében olyan sebet szerzett, amely aztán elfertőződött – írja az IFLScience.

Ha nem olvastad volna: 10+1 érdekesség az éppen 100 éve felfedezett Tutanhamonról

És hogy honnan a következtetés? Az uralkodó sírjában több olyan edényt találtak, amelyekben fehér bor lehetett egy 2006-os elemzés alapján. Aziz szerint Tutanhamon valószínüleg nagy borkedvelő volt életében, mivel az ókori egyiptomiak sírhelyébe olyan tárgyak kerültek, amelyeket szerettek az elhunytak. Nála pedig egészen sok alkoholra utaló tárgyat találtak.

A történészek a fáraót beteges, gyengécske uralkodónak tartották, mivel múmiáján több erre utaló nyom is felfedezhető. Egy 2010-es tanulmány szerint a fiatalon elhunyt Tutanhamon halálát egy lábon található nyílt seb és a legyengült immunrendszer kombinációja idézhette elő, de Aziz szerint a fáraó keményebb életvitelt élt, mint azt eddig gondolták, és szerinte az elváltozások valójában harci sebesülések lehettek. Nem ez az első alkalom, amikor felmerül, hogy a fáraó nem is volt annyira nyegle, hiszen a viselt páncélzata alapján Tutanhamon sokak szerint harcos uralkodó is lehetett.

Aziz azt mondta, hogy a fáraó olyan lehetett, mint egy felelőtlen tinédzser: sokat ivott, a sérült lába miatt sokat közlekedett szekéren, amit valószínűleg túl gyorsan vezetett, és balesetezett – a végzetes seb is így származhat a szakértő szerint.

Érdemes kiemelni, hogy ez csak egy elmélet: semmilyen konkrét bizonyíték nincs minderre, Aziz csak az eddig ismert adatokat kapcsolta össze merészen. Nagy valószínűséggel soha nem tudjuk meg, hogy mi okozta Tutanhamon halálát.


A figyelmetekbe ajánljuk