egy orvos egy páciens agyi eredményeit vizsgálja

Mind a kutatókat, mind az átlagembereket régóta foglalkoztatja a kérdés: mi történik az emberrel haláltusája közben és közvetlenül azután? Korábbi állatkísérletek során már bebizonyosult, hogy a klinikai halál beállta után az agy magas elektromos aktivitást mutat – és ugyanez az embereknél is megfigyelhető, írja az Interesting Engineering.


Kutatók egy 2022-es tanulmány során elektroenkefalográfiát, közismertebb nevén EEG-t végeztek el egy 87 éves férfin, miközben elhunyt. 15 perccel azután, hogy az idős, epilepsziában szenvedő férfi szívinfarktusban meghalt, sikeresen rögzítették a páciens agyhullámait.

Amikor megvizsgálták az agyhullámokat, teljesen megdöbbentő módon a gamma-oszcillációk növekedését észlelték. A felfedezés kulcsfontosságú, hiszen a gamma-oszcillációk szabályozzák az együttműködést az agy különböző régiói között, így hihetetlenül fontosak az észlelés, a memória és az érzelmek szempontjából is.

Az agyi aktivit\u00e1st m\u00e9r\u0151 EEG-vizsg\u00e1lat

Az agyi aktivitást mérő EEG-vizsgálat (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

Egy későbbi, 2023-ban publikált tanulmány további bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a haldokló agyban az aktivitási hullám hasonlít ahhoz, mint amit a tudatánál lévő agy produkál. A tudósok négy olyan beteget vizsgáltak meg, akik szívleállás miatt haltak meg egy kórházban. Az EEG elvégzése után négy páciens közül kettőnél a szívfrekvencia növekedése és a gammahullám-aktivitás megugrása volt megfigyelhető. Ez utóbbi a tudósok szerint a legintenzívebb agyi tevékenységnek számít, és összefüggésbe hozható a tudattal.

Charlotte Martial, a 2023-as tanulmány vezető szerzője ugyanakkor kiemelte: mivel egyelőre kevés hiteles eredmény érhető el, nem szeretnének egyértelmű következtetéseket levonni a halál utáni tudatról. Ennek ellenére bizakodóan nyilatkozott:

A megfigyelt eredmények mindenképpen izgalmasak, és új keretet adnak a haldokló emberek tudatának megértéséhez.

A figyelmetekbe ajánljuk