A világszerte emberek milliárdjai által fogyasztott tojás nem olyan ártalmas az egészségre, mint ahogy azt gyakran állítják. Sőt, akár jótékony hatású is lehet.
A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i kutatói 890 ember egészségügyi adatait elemezték, és arra jutottak, hogy heti két-négy tojás fogyasztása csökkentheti a vérkoleszterinszintet, és lelassíthatja a rövid és hosszú távú memória romlását is – kezdi a Science Alert.
Ez is érdekelhet: Melyik a jobb, a fehér vagy a barna héjú tojás?
Az 531 vizsgált nő közül azok, akik több tojást fogyasztottak, kisebb mértékű rövid- és hosszú távú memóriaromlást mutattak. Férfiaknál azonban nem találtak ilyen összefüggést. Ugyanakkor egy másik értékelés, amely ugyanebből az adatbázisból, de egy másik évtizedben élő csoportot vizsgált, azt találta, hogy a több tojást fogyasztó férfiak jobb eredményeket értek el a kognitív teszteken, míg nőknél nem mutatkozott ilyen kapcsolat.
A tanulmány végső soron rámutat, hogy a tojás gazdag fehérjékben, aminosavakban és koleszterinben, amelyek hozzájárulhatnak az agyi neuronok szerkezetének és működésének megőrzéséhez. Emellett karotinoidokat is tartalmaz, amelyek a kognitív teljesítmény javulásával hozhatók összefüggésbe, valamint kolint, amely egy kulcsfontosságú neurotranszmitter előanyaga.
Olvasd el ezt is! Megehetjük-e a tojást, ha kicsit megrepedt a héja?
Keresztmetszeti vizsgálatok kimutatták, hogy azok, akik nagyobb mennyiségű kolint fogyasztottak, illetve magasabb kolinszinttel rendelkeztek a vérplazmájukban, több kognitív funkciómérés során is jobb eredményeket értek el
– jegyzik meg a kutatók.
Azonban még mindig számos kérdés vár válaszra a tojás tápanyagtartalmának előnyeivel kapcsolatban, ezek az új eredmények viszont tovább erősítik azt az elképzelést, hogy ha egy élelmiszer magas koleszterintartalmú, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy káros a szervezetre vagy az agyra.