A több évtizedes tapasztalatok alapján idén is június közepén vagy végén kellett volna, hogy megjelenjen az első néhány tiszavirág. A szokatlan áprilisi kánikulának köszönhetően viszont van, ahol már most is találkozhatunk velük – írja a Sokszínű Vidék.
2024-ben eddig számos melegrekord megdőlt. A legfigyelemreméltóbb az április 14-i csúcshőmérséklet: ezen a vasárnapon országszerte három különböző ponton is kereken 30 Celsius-fokot mértek, de volt, ahol 31,2 fokig is felszökött a bizonyos hőmérő higanyszála.
Ez is érdekelhet! Öt csodás európai helyszín, ahol tavaszi virágokban gyönyörködhetünk
Azt már eddig is megtapasztalhattuk, milyen hatással van a természetre a hirtelen jött és viszonylag tartós tavaszi kánikula. Az orgonabokrok már szinte mindenhol elvirágoztak, pedig hagyományosan anyák napjakor teljesednek ki – az ünnep idén május 5-ére esik, amikor már szinte biztos, hogy nem találunk friss orgonavirágot.
Nem csak a növényvilágban találkozunk ilyen esetekkel: a tartós meleg miatt egy különös, rövid életű rovar néhány egyede a szokásosnál két hónappal hamarabb bújt elő. A tiszavirág (Palingenia longicauda) első néhány példányát a napokban észlelték Tiszalöknél, a Közép-Tisza felső szakaszán.
Tiszavirágzás
Fotó: Shutterstock
A tiszavirág három évig él lárvaként a folyó üledékében, majd 8-12 centiméter hosszú szárnyas rovarrá fejlődik. Ezután következő rövid élete a tömeges rajzásról és párzásról szól, olyannyira, hogy kifejlett állapotában egyáltalán nem is táplálkozik.
A kérészek tömeges kirepülésének elnevezése a „tiszavirágzás”, amit minden évben rengetegen figyelnek meg június közepén és végén. Fontos kiemelni, hogy egyelőre csak egy-két kósza tiszavirággal találkozhatunk a Tisza mentén, a rovarok tömegeit úgy látszik, még nem zavarta össze a kánikula.
Ajánljuk figyelmedbe! Hetekkel korábban nyíltak a tavaszi virágok, és ez nagyon nem jelent jót