Egy új finnországi tanulmány szerint a zöld területeken, például parkokban és kertekben való gyakori időtöltés segíthet a vényköteles gyógyszerek használatának csökkentésében.
Ha elég szerencsés vagy, egy zöldellő rét vagy festői erdő mellett laksz. Ám úgy tűnik, hogy ha csak szemléled a természet csodáit az ablakodból, az maximum gyönyörködtet: nem találtak összefüggést a vényköteles gyógyszerek használata és az emberek számára elérhető zöld- és vízfelületek száma között. Csak a konkrét kimozdulás hozott látható változást.
Ez is érdekelhet: 5 tárgy, ami komfortossá teszi a túrázást
A Finn Egészségügyi és Jóléti Intézet, a finnországi Tampere Egyetem és a Kelet-finnországi Egyetem kutatói mintegy 6000 helsinki lakos adatait használták fel, akik olyan tünetek elleni gyógyszereket használtak, mint a szorongás, az álmatlanság, a depresszió, a magas vérnyomás és az asztma.
A vizsgálat résztvevőit kikérdezték arról, hogy milyen gyógyszereket szednek, valamint arról, hogy hány „zöld és kék" (szárazföldi, illetve tavak, folyók és óceánok melletti természetes környezet) területet látnak otthonról, milyen gyakran gyönyörködnek a kilátásokban, és milyen gyakran töltenek időt ezekben.
Ha tovább olvasnál: 5 módszer amivel megőrizheted a mentális egészségedet télen
Fotó: Shutterstock
A heti egynél kevesebb látogatáshoz képest a heti három vagy négy látogatás 33 százalékkal alacsonyabb esélyt jelentett a mentális egészségügyi gyógyszerek, 36 százalékkal alacsonyabb esélyt a vérnyomásgyógyszerek és 26 százalékkal alacsonyabb esélyt az asztma elleni gyógyszerek használatára. Ezek az értékek 22 százalékkal, 41 százalékkal, illetve 24 százalékkal csökkentek a legalább heti öt látogatás esetén.
Ez az eredmény összhangban van azokkal az előzetes bizonyítékokkal, amelyek a zöldterületek tényleges használatának fontosságát hangsúlyozzák a mentális egészséggel kapcsolatban, és úgy tűnik, ugyanez igaz más egészségügyi állapotokkal kapcsolatban is – állítják a kutatók.
Ám az itt szereplő adatok még nem elegendőek ahhoz, hogy ok-okozati összefüggést mutassanak ki – érdemes figyelembe venni, hogy a jobb egészségi állapotban lévőknek több lehetőségük és motivációjuk van arra, hogy kimozduljanak a szabadba.
Azt viszont biztosan alátámasztja a kutatás, hogy a természetben való üldögélésnek és szemlélődésnek nem egészen ugyanaz a hatása, mint a szabadban töltött aktív időnek. Ez azt is jelenti, hogy a zöldterületeknek rendelkezésre kell állniuk – és ez az a pont, ahol a várostervezés a segítségünkre lehet a tanulmány szerzői szerint.
Forrás: Science Alert