Elképesztő fotókat készített a Teremtés oszlopairól a James Webb

Elképesztő fotókat készített a Teremtés oszlopairól a James Webb

Hubble űrteleszkóp 1995-ben készített először felvételt a Sas-köd egy kicsi, de festői részéről. A Teremtés oszlopaiként ismert formáció három hatalmas, gázokból és porból álló felhőoszlopot takar, amelyek nagyjából 6500 fényévre találhatók a Földtől. A James Webb legutoljára 2022-ben rögzítette a látványosságot, azonban most ismét lencsevégre kapták.


A Chandra Röntgenobszervatórium és a James Webb Űrteleszkóp adatainak felhasználásával készült az új kép a régióról, amely egészen más megvilágításban mutatja az oszlopokat – írja a Sky at Night.

Ez is érdekelhet: A James Webb megtalálhatta az univerzum első csillagait

A Chandra röntgene és a Webb infravörös látószerve képes átlátni a kozmikus porfelhőkön, így eljutva az oszlopok szívébe, amelyek a nagyobb Sas-köd, az M16 belsejében lévő gáz- és poroszlopok.

A gáz és a por a csillagkeletkezés kulcsfontosságú összetevői, mivel ezek az anyagok idővel összeolvadnak, egyre nagyobbra és nagyobbra nőnek, míg végül saját gravitációjuk alatt összeomlanak, felmelegednek és új csillagokat alkotnak.

Ezen a képen a Chandra-adatok piros és kék, míg a Webb-adatok piros, zöld és kék színben láthatók:

Credit: Infrared: NASA/ESA/CSA/STScI; Image processing: NASA/CXC/SAO/L. Fratta

Olvasd el ezt is! Az első csillagok 100 ezerszer nehezebbek lehettek a Napnál

A Chandra röntgensugaras látása képes meglátni a poroszlopokba ágyazott fiatal csillagokat, amelyeket normál esetben eltakarnának a látószög elől. A fehér, vörös, kék, sárga és lila pontok sokasága fiatal, energikus csillagok, amelyek röntgen- és infravörös fényben ragyognak.

Credit: X-ray: NASA/CXO/SAO; Image processing: NASA/CXC/SAO/L. Frattare


A figyelmetekbe ajánljuk