Sokan tudják, milyen fájdalmas tud lenni egy szakítás vagy egy szeretett személy elvesztése, de azt kevesebben, hogy a „megtört szív” szó szerint is veszélyes lehet. Az orvosi neve ennek a jelenségnek takotsubo kardiomiopátia (röviden TC), ami egy hirtelen szívgyengülést jelent, amit komoly fizikai vagy érzelmi stressz válthat ki. Az Arizonai Egyetem kutatói közel 200 ezer amerikai beteg adatait vizsgálták 2016 és 2020 között ezzel a betegséggel összefüggésben, a vizsgálatok során meglepő eredményre jutottak.
A TC előfordulása a vizsgálati időszak alatt mind a férfiak, mind a nők esetében kissé emelkedett, de összességében a nőknél volt magasabb. A betegség okozta halálesetek és szövődmények aránya is viszonylag magas volt: ez összhangban áll egy korábbi kutatással, amely arra az eredményre jutott, hogy ez a „megtörtszív-szindróma” egyre gyakoribbá válik az Egyesült Államokban.
Ezt is olvasd el! Bizonyítottan másképp működik a magányos emberek agya
Bár a betegség gyakoribb volt a nőknél, a férfiak esetében kétszeres volt a halálozási arány: 11,2 százalékuk hunyt el, míg a nőknél ez az arány 5,5 százalék volt.
M. Reza Movahed, az Arizonai Egyetem kardiológusa így fogalmazott:
Meglepődtünk, hogy a takotsubo-kardiomiopátia halálozási aránya viszonylag magas volt, és a kórházi szövődmények aránya is emelkedett.
Illusztráció.
Fotó: fizkes/Shutterstock
A kutatók a férfiak és nők közötti különbségre vonatkozóan érdekes felvetéssel álltak elő: a TC-t valószínűleg stresszhormonok hirtelen emelkedése okozza, amelyet fizikai vagy érzelmi stressz vált ki – fizikai stressz lehet például műtét vagy fertőzés, míg érzelmi stressz lehet válás, szakítás vagy egy szerettünk halála.
A fizikai stressz okozta TC gyakoribb a férfiaknál, ami magyarázhatja a betegség okozta halálesetek magasabb számát. A kutatók szerint a nemek közötti hormonegyensúly különbségei is szerepet játszhatnak.
A TC szövődményei között szerepel a pangásos szívelégtelenség (a betegek 35,9 százalékát érinti), a pitvarfibrilláció (20,7 százalék), a kardiogén sokk (6,6 százalék), a stroke (5,3 százalék) és a szívmegállás (3,4 százalék).
A TC-t gyakran diagnosztizálják szívrohamnak vagy mellkasi fájdalomnak, mivel hasonlóak a tünetei. Az új tanulmányt készítő kutatók azonban szeretnék felhívni a figyelmet a betegségre, hogy hatékonyabban lehessen kezelni – derül ki a Science Alert írásából.
Egyes szövődmények – például az embóliás stroke – megelőzhetők lehetnek a véralvadást gátló gyógyszerek korai beadásával olyan betegeknél, akiknek jelentősen gyengült a szívizomzata, vagy akiknél a stroke kockázatát növelő pitvarfibrilláció nevű szabálytalan szívritmuszavar áll fenn.
A folyamatosan magas halálozási arány riasztó, ami arra utal, hogy több kutatásra van szükség a jobb kezelés és új terápiás megközelítések kidolgozása érdekében.
Ahogy arról korábban írtunk, a huzamosabb ideig való elhagyatottság érzete nemcsak közérzetünkre, hanem egészségünkre is súlyosan kihathat és ennek kapcsán szintén egy nemrég megjelent tanulmány hívta fel a figyelmünket a szociális élet és a szeretteinkkel való kapcsolattartás fontosságára.
Figyelmedbe ajánljuk! A magány szó szerint megbetegítheti a szívünket