Szaunázó nő
Fotó: Shutterstock

A szauna beindítja a vérkeringést és csökkenti a vérnyomást

Amikor megéri izzadni – 6 egészségügyi ok, amiért mindenkinek szaunázni kellene

A szauna története és hagyományai hosszú évszázadokra nyúlnak vissza, de a működési elve szinte semmit nem változott ez idő alatt. A forró levegő és az alacsony páratartalom párosa egyszerre segíti a vérkeringést, oldja a stresszt és tisztítja a pórusokat, így nemcsak a téli hónapokban, de az egész év során érdemes időt szakítani egy frissítő, méregtelenítő szanuázásra!



​Javítja a vérkeringést

Köztudott, hogy minden olyan tevékenység, ami megemeli a testhőmérsékletet, automatikusan növeli a pulzust is, ami beindítja és felgyorsítja a vérkeringést.

Ez is érdekelhet! A boksz 6 jótékony hatása, amiért már ma érdemes elkezdeni!

Egy szaunában ülni nagyjából olyan, mintha folyamatos, lassú tempóban sétálnánk egy futópadon

– idézi a Women’s HealthDr. Purvi Parikh-ot, aki szerint a hő hatására a szív gyorsabban kezd verni, így éppen olyan előnyökkel jár, mint egy kardióedzés. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az egyik nem helyettesíti a másikat, érdemes a szaunázásra és az edzésre is időt szánni.

​Csökkenti a vérnyomást

A szaunában eltöltött idő a legtöbb ember esetén csökkentheti a vérnyomást is, ami különösen fontos, hiszen ma már népbetegségnek számít a magas vérnyomás.

Szauna

Az edzés utáni izommerevség enyhítésében is segít a szauna

Fotó: Shutterstock

Fiziológiailag hasonló folyamatok játszódnak le, mint egy edzés közben. Kezdetben emelkedik a vérnyomás, de aztán csökken és ennek hosszútávon is pozitív hatásai lehetnek

– mondta a portálnak Dr. Denise Millstine.

Sőt, egyes kutatások szerint nemcsak egyes emberek számíthatnak erre a pozitív hatásra,

több tanulmány szerint ugyanis egyértelmű a kapcsolat a szaunázás és a vérnyomáscsökkenés között.

Segít a stressz és feszültség oldásában

A skandináv országokban a tucatnyi pozitív élettani hatás közül a legtöbben stresszoldás miatt szaunáznak rendszeresen. Egyes tanulmányok szerint ugyanis a forró levegőben töltött pihenés akár 10-40 százalékkal csökkentheti a szervezetben található stresszhormon, a kortizol szintjét.

Ha a szauna használata rendszeres gyakorlattá válik, és ezt meglehetősen könnyen megteheted, például hazafelé menet a munkából és még társalogni is tudsz közben, az valószínűleg csökkenti a stressz-szinted

– mondja Dr. Denise Millstine.

​Tökéletes megoldás az izmok ellazítására

A szaunázás különösen javallott azok számára, akik rendszeresen edzenek, sportolnak. Egy-egy megerőltető gyakorlat után a forró levegő segít ellazítani a befeszült izmokat és ízületeket, így csökkenti az edzések utáni izomfájdalmat is.

Hasonló a helyzet egyes fejfájások esetén is, hiszen itt is az izmok feszültsége okozza a gondot, aminek az enyhítésére a szauna tökéletes megoldás lehet.

A ragyogó bőr érdekében

Szauna

A szaunázás ellazít és csökkenti a kortizolszintet is.

Fotó: Shutterstock

A szauna használata jótékony hatással lehet a bőr egészségére is, mivel a fokozott véráramlás a bőr felszínére is hatással van.

A rendszeres szaunázás erősebbé teszi a bőrt – mintegy feszesíti azt –, és rugalmasabbá válik tőle, ami nemcsak esztétikai szempontból előnyös, hanem azért is, mert a bőr a szervezet elsőszámú védőpajzsa is

– mondja a szakértő.

Ezt is olvasd el! 5 termálfürdő Horvátországban, amelyről lehet, még nem is hallottál

Dr. Erum N. Ilyas, bőrgyógyász szerint ráadásul az aknés, problémás bőrfelszínt is képes javítani.

A szaunában a bőrünket érő gőznek két fő előnye van: javítja a bőr hidratáltságát és csökkenti a pattanásokat okozó faggyútartalmat is.

​Az alvásproblémák ellen


Ha alvásproblémáid vannak, a rendszeres szaunázás segíthet

– idézi a portál Dr. David Li-t. Az orvos egy, a Complementary Therapies in Medicine című folyóiratban megjelent friss tanulmányra hivatkozik, amely szerint

a válaszadók 83,5%-a számolt be jobb alvásminőségről a szauna használata után.

Ráadásul azok, akik havonta 5–15 alkalommal szaunáztak, jobb mentális állapotról is beszámoltak.

A figyelmetekbe ajánljuk