Éles, lüktető és szűnni nem akaró fájdalmat érzel az állkapcsodban? Permanens megoldást keresel a fogpótlásra? Netán csontpótlás szükséges a szájüregedben? Ezekben az esetekben irány a fogászat, ugye? Korántsem! A fenti panaszok kezeléséhez jó eséllyel szájsebészeti ellátás szükséges, így kizárólag olyan szakember tud segíteni, aki rendelkezik releváns képesítéssel. A szájsebészet, amelyet arc- és állcsontsebészetnek is nevezhetünk, a fogászat egyik alterülete. Cikkünkben bemutatjuk azokat a leggyakoribb eseteket, amikor érdemes szájsebészhez fordulni fogorvos helyett!
Mit csinál a szájsebész?
Mielőtt a leggyakoribb szájsebészeti megbetegedéseket bemutatnánk, fontos röviden ismertetni, mivel foglalkozik egy szájsebész. Azok az állkapcsot és fogazatot érintő beavatkozások, amelyeket sebészeti módszerekkel lehet kezelni a szájsebészet körébe tartoznak. Az arc- és állcsontsebészetként is nevezett orvosi területet idegen szóval maxillofaciális sebészetnek is szokás hívni. Míg a rövidebb és kevésbé invazív beavatkozásokat helyi érzéstelenítéssel, addig a komplexebb operációkat altatásban végzik. A következőkben bemutatjuk azokat a leggyakoribb eljárásokat, amelyekkel szájsebészhez szoktak fordulni.
1. Bölcsességfog-eltávolítás
A bölcsességfog-eltávolítás olyankor szükséges, amikor az nem tud előtörni. Amennyiben a fog nem szakítja át az íny réteget, súlyos gyulladás alakulhat ki. Rossz irányba növő és áttörésben visszamaradt fogak esetén az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- arc duzzadás
- ciszta
- fejfájás
- fogfájás
- fájdalmas gyulladás
- láz
- megnagyobbodott nyirokcsomó
- nyaki fájdalom
- szájnyitási nehézség
A bölcsességfog eltávolítását mindenképp szájsebész végzi. A fenti tünetek tapasztalása esetén érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni.
2. Komplex foghúzás
Olyan esetekben indokolt a foghúzás, amikor egyéb beavatkozással nem lehetséges helyreállítani egészségét. A rutin eljárást sok eseteben fogorvos végzi, mivel általában nem szükséges sebészi közbenjárás. Hogy mikor érdemes mégis inkább a szájsebészhez fordulni? Ezekben az esetekben:
- Korábbi foghúzás során felmerült komplikációt követően
- Törött, repedt és egyéb módon sérült fogak esetén
- Sajátos elhelyezkedésű, nehezen hozzáférhető fogak eltávolításakor
- Fogimplantáció előtt (ilyenkor fokozottan fontos, hogy minimalizáljuk a fogakat tartó csontfal sérüléseit)
3. Csontpótlás
A csontpótlást – legyen szó augmentációs beavatkozásról, regeneratív eljárásról vagy parodontális műtétről – minden esetben szájsebész orvos végzi. Általában súlyos fogínysorvadás esetén vagy fogbeültetést megelőzően kerül sor a csontpótlásra. A beavatkozás ára sok tényezőtől függ: az érintett terület mérete, felhasznált anyag típusa és minősége. A legtöbb csontpótlási eljárás költsége 100 ezer és 400 ezer forint közé esik.
4. Implantáció
Hazánkban egy átlagos felnőttnek 10 fog hiányzik a szájából. Így érthető, hogy a különböző fogpótlási eljárások miért kiemelten népszerűek. A fogvesztés kezelésének egyik legmodernebb módszere a fogbeültetés, idegen szóval fog implantáció.
Előnyei sokoldalúak:
- Természetes megjelenést nyújt.
- Kimagasló a bennmaradási ráta.
- Nem vezet idegentestérzéshez.
- Akár élethosszig használható.
Mivel a fogbeültetés sebészi beavatkozást igényel, így minden esetben szájsebész végzi. A kezelés költsége általában meghaladja az 1 millió forintos összeget.
+1 Gyökércsúcs-eltávolítás (gyökércsúcs-amputáció)
A gyökércsúcs-eltávolítás, amelyet gyökércsúcs-amputáció és resectio néven is ismerhetsz, egy szájsebészeti műtét. A beavatkozás során a gyökércsúcs sérült és gyulladt szöveteit eltávolítják. Fontos, hogy az operációt kizárólag a gyökérkezelést követően végzi el a szájsebész szakember.
Dr. Németh Bálint szájsebész és fogszakorvos
Dr. Németh Bálint szájsebész és fogorvos több mint tizenöt éves gyakorlattal rendelkezik. Pácienseinek fájdalommentes kezelést kínál a legmodernebb anyagok és eljárások alkalmazása mellett. Amennyiben megbízható és kedvező árú fogászat vagy szájsebészet után kutatsz, keresd Dr. Németh Bálint rendelőjét bizalommal!