Stonehenge-ről tudni lehet, hogy a naphoz igazodik, a régészek azonban azt gyanítják, hogy a neolitikus emlékművet a holdállások megörökítésére is tervezték. Úgy tűnik, hogy különösen a nagy holdállások – amelyek legközelebb 2025 januárjában következnek be – befolyásolták az ikonikus ősi műemlék elrendezését.
A 18,6 évente egyszer bekövetkező nagy holdállások azt a pontot jelölik, amikor a Hold eléri az égbolt legészakibb és legdélebbi pontját. A Hold minden hónap folyamán északról délre halad, de ennek a távolságnak a mértéke a holdpálya szögének köszönhetően állandóan változik – írja a The Guardian.
Ez is érdekelhet: Elveszett időmérő rendszert fedeztek fel a Stonehenge köveiben
A szakértők így ritka lehetőséget kapnak arra, hogy megvizsgálják az eseményt és a Stonehenge-t övező elméleteket. Egyes szakértők úgy vélik, hogy az emlékművet építő emberek tisztában voltak a nagy holdállásokkal, és ehhez kapcsolódva temethették el halottaikat a hely egy bizonyos részén.
Az English Heritage szervezet a ritka esemény napjára több különleges rendezvényt is szervez, és élő közvetítéssel is készül majd.
Clive Ruggles, a Leicesteri Egyetem munkatársa szerint négy álláskő, amelyek a marlborough-i West Woodsból származnak, látszólag szintén a hold szélső pozíciójához vannak igazítva, hogy ez szándékos-e, arról régóta vitatkoznak a kutatók. Szerinte az emlékmű naphoz való igazítása a nyár közepén és tél közepén azt jelenti, hogy aligha lehet kétséges, hogy ezek a jelenségek a Stonehenge építői számára nagy jelentőséggel bírtak.
Amivel kapcsolatban azonban sokkal kevésbé vagyunk tisztában, az az, hogy van-e fizikai kapcsolat az emlékmű és a Hold között
– tette hozzá.
Olvasd el ezt is! Megtalálták a Stonehenge eredeti helyét
Izgatottan várjuk, hogy az archeocsillagászok briliáns csapatával együtt dolgozhassunk a Stonehenge és a nagy holdállások közötti lenyűgöző kapcsolat feltárásán. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy mélyebbre ássuk magunkat az emlékmű ősi rejtélyeiben és az égi jelenségekkel való összefüggéseibe
– nyilatkozta Jennifer Wexler, az English Heritage szakembere.