Az angliai Stonehenge-re emlékeztető őskori építményt fedeztek fel a Grand Traverse-öbölben, a Michigan-tó egyik ágában.
A leletekre Dr. Mark Holley, az Északnyugat-Michigani Egyetem víz alatti régészetének elismert professzora bukkant rá.
A Grand Traverse-öböl festői vizei hosszú tengerészeti múltra tekintenek vissza, több tucat ismert hajóroncs tanúskodik a terület 19. és 20. századi nyüzsgő tengeri kereskedelmi útvonalairól. A nyugodt felszín alatt azonban másfajta titkok is felszínre kerültek, amelyek felkeltették a régészek és történészek figyelmét – írja a Arkeonews.
Ez is érdekelhet: Tökéletes állapotban van a 600 éves víz alatti város Kínában
A régészek a Michigan-tó Grand Traverse-öbölében, a Grand Traverse-öbölben mintegy 12 méteres mélységben elsüllyedt hajókat és autókat, sőt még egy polgárháború korabeli mólót is feltártak.
Amikor a régészek hajóroncsok után kutattak a Michigan-tó alatt, felfedeztek egy sziklát, amelyen egy masztodont ábrázoló őskori faragvány volt látható, valamint egy Stonehenge-szerűen elrendezett kőgyűjteményt. A köveket körülbelül 9000 évvel ezelőttre datálták. Ez 4000 évvel a Stonehenge építése előtt volt, és körülbelül kétezer évvel a jégkorszak vége után. Ekkor a tómeder feltehetőleg teljesen száraz volt.
A kutató szerint az építményről időnként beszámol a média, ám sok téves információ jelent meg a témáról. Holley kiemelte: a hírek dacára a struktúrához nem tartozik henge, az európai állókövekhez viszonyítva az itteni kövek meglehetősen kicsik, a lelőhely pedig a Stonehenge-től eltérően nem egy megalit. Azt, hogy Holley pontosan hol fedezte fel az építményt, a megóvása érdekében egyelőre nem hozta nyilvánosságra.
Azonban nem ez az egyetlen őskori víz alatti lelőhely a régióban. Észak-Amerika öt Nagy-tavának egyikét, a Huron-tavat kutatva a víz alatti régészek egy olyan ősi, elveszett civilizáció nyomaira bukkantak, amely kétszer olyan idős, mint Stonehenge és az egyiptomi Nagy Piramisok.
Olvasd el ezt is! Elveszett várost fedeztek fel az óceán mélyén
Dr. John O’Shea, a Michigani Egyetem munkatársa és a lelőhelyet vizsgáló szakértő úgy véli, hogy a helyszín egyfajta csapdaként szolgált. Az építmény két falból áll, melyek zsákutcába vezetnek, elképzelhető, hogy az ősi vadászok szarvasokat tereltek a struktúrába. Nem kizárható, hogy a Michigan-tó építménye is hasonlóan működött.